The 5th Academy Awards (1931/32): Nominees and Winners

NOMINATIONS

AWARDS

  • 4
  • 4
  • 3
  • 3
  • 3
  • 2
  • Arrowsmith
  • The Champ
  • Bad Girl
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Shanghai Express
  • The Guardsman
  • 2
  • 2
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • Bad Girl
  • The Champ
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Flowers and Trees
  • Grand Hotel
  • The Music Box
  • Shanghai Express
  • The Sin of Madelon Claudet
  • Transatlantic
  • Wrestling Swordfish
  • NOMINATION/WIN TALLY LEGEND
  • Best Picture winner
  • Best Picture nominee
  • Nominations are listed for all films receiving 3 or more

PICTURE (Outstanding Production)

  • Arrowsmith - Samuel Goldwyn Productions
  • Bad Girl - Fox
  • The Champ - Metro-Goldwyn-Mayer
  • Five Star Final - First National
  • Grand Hotel - Metro-Goldwyn-Mayer
  • One Hour with You - Paramount Publix
  • Shanghai Express - Paramount Publix
  • The Smiling Lieutenant - Paramount Publix

DIRECTING

  • Bad Girl - Frank Borzage
  • The Champ - King Vidor
  • Shanghai Express - Josef Von Sternberg

ACTOR

  • Wallace Beery - The Champ [1]
  • Alfred Lunt - The Guardsman
  • Fredric March - Dr. Jekyll and Mr. Hyde [1]

ACTRESS

  • Marie Dressler - Emma
  • Lynn Fontanne - The Guardsman
  • Helen Hayes - The Sin of Madelon Claudet

ORIGINAL STORY

  • The Champ - Frances Marion
  • Lady and Gent - Grover Jones, William Slavens McNutt
  • The Star Witness - Lucien Hubbard
  • What Price Hollywood? - Adela Rogers St. Johns, Jane Murfin

ADAPTATION

  • Arrowsmith - Sidney Howard
  • Bad Girl - Edwin Burke
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde - Percy Heath, Samuel Hoffenstein

CINEMATOGRAPHY

  • Arrowsmith - Ray June
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde - Karl Struss
  • Shanghai Express - Lee Garmes

ART DIRECTION

  • Arrowsmith - Richard Day
  • A Nous la Libert - Lazare Meerson
  • Transatlantic - Gordon Wiles

SOUND RECORDING [2]

  • Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department
  • Paramount Publix Studio Sound Department
  • RKO Radio Studio Sound Department
  • Warner Bros.-First National Studio Sound Department

SHORT SUBJECT (Cartoon)

  • Flowers and Trees - Walt Disney
  • It's Got Me Again - Leon Schlesinger
  • Mickey's Orphans - Walt Disney

SHORT SUBJECT (Comedy)

  • The Loud Mouth - Mack Sennett
  • The Music Box - Hal Roach
  • Scratch-As-Catch-Can - RKO Radio
  • Stout Hearts and Willing Hands - RKO Radio [3]

SHORT SUBJECT (Novelty)

  • Screen Souvenirs - Paramount Publix
  • Swing High - Metro-Goldwyn-Mayer
  • Wrestling Swordfish - Mack Sennett

SPECIAL AWARDS

  • To Walt Disney for the creation of 'Mickey Mouse.'

SCIENTIFIC AND/OR TECHNICAL AWARD - TYPE II (Plaque)

  • To TECHNICOLOR MOTION PICTURE CORP. for its color cartoon process. [Cartoon Process]

SCIENTIFIC AND/OR TECHNICAL AWARD - TYPE III (Certificate)

  • To EASTMAN KODAK COMPANY for its Type II-B Sensitometer. [Laboratory]

ACADEMY NOTES

  1. A tie. Wallace Beery had one vote less than Fredric March, and rules at the time stated that if any achievement came within three votes of the First Award, it would be considered a tie.
  2. These nominations were not associated with any specific film titles.
  3. Originally announced as one of the nominees in this category, but before the final voting was done, this film was disqualified and was replaced by another RKO Radio short, 'Scratch-As-Catch-Can.' No documentation has been found as to why this film was disqualified.