Best Documentary Short Subject

Return to Categories Menu

Category Details

Category Active: 1941 – Present

Decade Shortcuts

2010s | 2000s | 1990s | 1980s | 1970s | 1960s | 1950s | 1940s

2010s

2018 (91st)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Black Sheep – Ed Perkins, Jonathan Chinn
End Game – Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Lifeboat – Skye Fitzgerald, Bryn Mooser
A Night at the Garden – Marshall Curry
Period. End of Sentence. – Rayka Zehtabchi, Melissa Berton

2017 (90th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Edith+Eddie – Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel
Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
Knife Skills – Thomas Lennon
Traffic Stop – Kate Davis, David Heilbroner

2016 (89th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Extremis – Dan Krauss
4.1 Miles – Daphne Matziaraki
Joe’s Violin – Kahane Cooperman, Raphaela Neihausen
Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen, Stephen Ellis
The White Helmets – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

2015 (88th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Body Team 12 – David Darg, Bryn Mooser
Chau, beyond the Lines – Courtney Marsh, Jerry Franck
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah – Adam Benzine
A Girl in the River: The Price of Forgiveness – Sharmeen Obaid-Chinoy
Last Day of Freedom – Dee Hibbert-Jones, Nomi Talisman

2014 (87th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Śliwiński, Maciej Ślesicki
The Reaper (La Parka) – Gabriel Serra Arguello
White Earth – J. Christian Jensen

2013 (86th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

CaveDigger – Jeffrey Karoff
Facing Fear – Jason Cohen
Karama Has No Walls – Sara Ishaq
The Lady in Number 6: Music Saved My Life – Malcolm Clarke, Nicholas Reed

2012 (85th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Inocente – Sean Fine, Andrea Nix Fine
Kings Point – Sari Gilman, Jedd Wider
Mondays at Racine – Cynthia Wade, Robin Honan
Open Heart – Kief Davidson, Cori Shepherd Stern

2011 (84th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement – Robin Fryday, Gail Dolgin
God Is the Bigger Elvis – Rebecca Cammisa, Julie Anderson
Incident in New Baghdad – James Spione
Saving Face – Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy
The Tsunami and the Cherry Blossom – Lucy Walker, Kira Carstensen

2010 (83rd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Killing in the Name – Jed Rothstein
Poster Girl – Sara Nesson, Mitchell W. Block
Strangers No More – Karen Goodman, Kirk Simon
Sun Come Up – Jennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of Qiugang – Ruby Yang, Thomas Lennon

2000s

2009 (82nd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province – Jon Alpert, Matthew O’Neill
The Last Campaign of Governor Booth Gardner – Daniel Junge, Henry Ansbacher
The Last Truck: Closing of a GM Plant – Steven Bognar, Julia Reichert
Music by Prudence – Roger Ross Williams, Elinor Burkett
Rabbit à la Berlin – Bartek Konopka, Anna Wydra

2008 (81st)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Conscience of Nhem En – Steven Okazaki
The Final Inch – Irene Taylor Brodsky, Tom Grant
Smile Pinki – Megan Mylan
The Witness – From the Balcony of Room 306 – Adam Pertofsky, Margaret Hyde

2007 (80th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Freeheld – Cynthia Wade, Vanessa Roth
La Corona (The Crown) – Amanda Micheli, Isabel Vega
Salim Baba – Tim Sternberg, Francisco Bello
Sari’s Mother – James Longley

2006 (79th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Blood of Yingzhou District – Ruby Yang, Thomas Lennon
Recycled Life – Leslie Iwerks, Mike Glad
Rehearsing a Dream – Karen Goodman, Kirk Simon
Two Hands – Nathaniel Kahn, Susan Rose Behr

2005 (78th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club – Dan Krauss
God Sleeps in Rwanda – Kimberlee Acquaro, Stacy Sherman
The Mushroom Club – Steven Okazaki
A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin – Corinne Marrinan, Eric Simonson

2004 (77th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Autism Is a World – Gerardine Wurzburg
The Children of Leningradsky – Hanna Polak, Andrzej Celinski
Hardwood – Hubert Davis, Erin Faith Young
Mighty Times: The Children’s March – Robert Hudson, Bobby Houston
Sister Rose’s Passion – Oren Jacoby, Steve Kalafer

2003 (76th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Asylum – Sandy McLeod, Gini Reticker
Chernobyl Heart – Maryann DeLeo
Ferry Tales – Katja Esson

2002 (75th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Collector of Bedford Street – Alice Elliott
Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks – Robert Hudson, Bobby Houston
Twin Towers – Bill Guttentag, Robert David Port
Why Can’t We Be a Family Again? – Roger Weisberg, Murray Nossel

2001 (74th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Artists and Orphans: A True Drama – Lianne Klapper McNally
Sing! – Freida Lee Mock, Jessica Sanders
Thoth – Sarah Kernochan, Lynn Appelle

2000 (73rd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Big Mama – Tracy Seretean
Curtain Call – Chuck Braverman, Steve Kalafer
Dolphins – Greg MacGillivray, Alec Lorimore
The Man on Lincoln’s Nose – Daniel Raim
On Tiptoe: Gentle Steps to Freedom – Eric Simonson, Leelai Demoz

1990s

1999 (72nd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Eyewitness – Bert Van Bork
King Gimp – Susan Hannah Hadary, William A. Whiteford
The Wildest Show in the South: The Angola Prison Rodeo – Simeon Soffer, Jonathan Stack

1998 (71st)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Personals: Improvisations on Romance in the Golden Years – Keiko Ibi
A Place in the Land – Charles Guggenheim
Sunrise over Tiananmen Square – Shui-Bo Wang, Donald McWilliams

1997 (70th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Alaska: Spirit of the Wild – George Casey, Paul Novros
Amazon – Kieth Merrill, Jonathan Stern
Daughter of the Bride – Terri Randall
Still Kicking: The Fabulous Palm Springs Follies – Mel Damski, Andrea Blaugrund
A Story of Healing – Donna Dewey, Carol Pasternak

1996 (69th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O’Brien – Jessica Yu
Cosmic Voyage – Jeffrey Marvin, Bayley Silleck
An Essay on Matisse – Perry Wolff
Special Effects – Susanne Simpson, Ben Burtt
The Wild Bunch: An Album in Montage – Paul Seydor, Nick Redman

1995 (68th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Jim Dine: A Self-Portrait on the Walls – Nancy Dine, Richard Stilwell
The Living Sea – Greg MacGillivray, Alec Lorimore
Never Give Up: The 20th Century Odyssey of Herbert Zipper – Terry Sanders, Freida Lee Mock
One Survivor Remembers – Kary Antholis
The Shadow of Hate – Charles Guggenheim

1994 (67th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Blues Highway – Vince DiPersio, Bill Guttentag
89mm od Europy (89mm from Europe) – Marcel Lozinski
School of Assassins – Robert Richter
Straight from the Heart – Dee Mosbacher, Frances Reid
A Time for Justice – Charles Guggenheim

1993 (66th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Blood Ties: The Life and Work of Sally Mann – Steven Cantor, Peter Spirer
Chicks in White Satin – Elaine Holliman, Jason Schneider
Defending Our Lives – Margaret Lazarus, Renner Wunderlich

1992 (65th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

At the Edge of Conquest: The Journey of Chief Wai-Wai – Geoffrey O’Connor
Beyond Imagining: Margaret Anderson and the ‘Little Review’ – Wendy L. Weinberg
The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein – Richard Elson, Sally Bochner
Educating Peter – Thomas C. Goodwin, Gerardine Wurzburg
When Abortion Was Illegal: Untold Stories – Dorothy Fadiman

1991 (64th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Birdnesters of Thailand (aka ‘Shadow Hunters’) – Eric Valli, Alain Majani
Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment – Debra Chasnoff
A Little Vicious – Immy Humes
The Mark of the Maker – David McGowan
Memorial: Letters from American Soldiers – Bill Couturié, Bernard Edelman

1990 (63rd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Burning Down Tomorrow – Kit Thomas
Chimps: So Like Us – Karen Goodman, Kirk Simon
Days of Waiting – Steven Okazaki
Journey into Life: The World of the Unborn – Derek Bromhall
Rose Kennedy: A Life to Remember – Freida Lee Mock, Terry Sanders

1980s

1989 (62nd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9 – David Petersen
The Johnstown Flood – Charles Guggenheim
Yad Vashem: Preserving the Past to Ensure the Future – Ray Errol Fox

1988 (61st)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Children’s Storefront – Karen Goodman
Family Gathering – Lise Yasui, Ann Tegnell
Gang Cops – Thomas B. Fleming, Daniel J. Marks
Portrait of Imogen – Nancy Hale, Meg Partridge
You Don’t Have to Die – William Guttentag, Malcolm Clarke

1987 (60th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller – Deborah Dickson
In the Wee Wee Hours… – Dr. Frank Daniel, Izak Ben-Meir
Language Says It All – Megan Williams
Silver into Gold – Lynn Mueller
Young at Heart – Sue Marx, Pamela Conn

1986 (59th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Debonair Dancers – Alison Nigh-Strelich
The Masters of Disaster – Sonya Friedman
Red Grooms: Sunflower in a Hothouse – Thomas L. Neff, Madeline Bell
Sam – Aaron D. Weisblatt
Women–for America, for the World – Vivienne Verdon-Roe

1985 (58th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Courage to Care – Robert Gardner
Keats and His Nightingale: A Blind Date – Michael Crowley, James Wolpaw
Making Overtures–The Story of a Community Orchestra – Barbara Willis Sweete
Witness to War: Dr. Charlie Clements – David Goodman
The Wizard of the Strings – Alan Edelstein

1984 (57th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Children of Soong Ching Ling – Gary Bush, Paul T.K. Lin
Code Gray: Ethical Dilemmas in Nursing – Ben Achtenberg, Joan Sawyer
The Garden of Eden – Lawrence R. Hott, Roger M. Sherman
Recollections of Pavlovsk – Irina Kalinina
The Stone Carvers – Marjorie Hunt, Paul Wagner

1983 (56th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Flamenco at 5:15 – Cynthia Scott, Adam Symansky
In the Nuclear Shadow: What Can the Children Tell Us? – Vivienne Verdon-Roe, Eric Thiermann
Sewing Woman – Arthur Dong
Spaces: The Architecture of Paul Rudolph – Robert Eisenhardt
You Are Free (Ihr Zent Frei) – Dea Brokman, Ilene Landis

1982 (55th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Gods of Metal – Robert Richter
If You Love This Planet – Edward Le Lorrain, Terri Nash
The Klan: A Legacy of Hate in America – Charles Guggenheim, Werner Schumann
To Live or Let Die – Freida Lee Mock
Traveling Hopefully – John G. Avildsen

1981 (54th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Americas in Transition – Obie Benz
Close Harmony – Nigel Noble
Journey for Survival – Dick Young
See What I Say – Linda Chapman, Pam LeBlanc, Freddi Stevens
Urge to Build – Roland Hallé, John Hoover

1980 (53rd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Don’t Mess with Bill – John Watson, Pen Densham
The Eruption of Mount St. Helens – George Casey
It’s the Same World – Dick Young
Karl Hess: Toward Liberty – Roland Hallé, Peter W. Ladue
Luther Metke at 94 – Richard Hawkins, Jorge Preloran

1970s

1979 (52nd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Dae – Risto Teofilovski
Koryo Celadon – Donald A. Connolly, James R. Messenger
Nails – Phillip Borsos
Paul Robeson: Tribute to an Artist – Saul J. Turell
Remember Me – Dick Young

1978 (51st)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Divided Trail: A Native American Odyssey – Jerry Aronson
An Encounter with Faces – K.K. Kapil
The Flight of the Gossamer Condor – Jacqueline Phillips Shedd, Ben Shedd
Goodnight Miss Ann – August Cinquegrana
Squires of San Quentin – J. Gary Mitchell

1977 (50th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Agueda Martinez: Our People, Our Country – Moctesuma Esparza
First Edition – Helen Whitney, DeWitt L. Sage, Jr.
Gravity Is My Enemy – John Joseph, Jan Stussy
Of Time, Tombs and Treasure – James R. Messenger, Paul N. Raimondi
The Shetland Experience – Douglas Gordon

1976 (49th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

American Shoeshine – Sparky Greene
Blackwood – Tony Ianzelo, Andy Thomson
The End of the Road – John Armstrong
Number Our Days – Lynne Littman
Universe – Lester Novros

1975 (48th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Arthur and Lillie – Jon Else, Steven Kovacs, Kristine Samuelson
The End of the Game – Claire Wilbur, Robin Lehman
Millions of Years Ahead of Man – Manfred Baier
Probes in Space – George V. Casey
Whistling Smith – Barrie Howells, Michael Scott

1974 (47th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

City Out of Wilderness – Francis Thompson
Don’t – Robin Lehman
Exploratorium – Jon Boorstin
John Muir’s High Sierra – Dewitt Jones, Lesley Foster
Naked Yoga – Ronald S. Kass, Mervyn Lloyd

1973 (46th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Background – Carmen D’Avino
Children at Work (Paisti Ag Obair) – Louis Marcus
Christo’s Valley Curtain – Albert Maysles, David Maysles
Four Stones for Kanemitsu – Terry Sanders, June Wayne
Princeton: A Search for Answers – Julian Krainin, DeWitt L. Sage, Jr.

1972 (45th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Hundertwasser’s Rainy Day – Peter Schamoni
K-Z – Giorgio Treves
Selling Out – Tadeusz Jaworski
This Tiny World – Charles Huguenot van der Linden, Martina Huguenot van der Linden
The Tide of Traffic – Humphrey Swingler

1971 (44th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Adventures in Perception – Han van Gelder
Art Is… – Julian Krainin, DeWitt L. Sage, Jr.
The Numbers Start with the River – Donald Wrye
Sentinels of Silence – Manuel Arango, Robert Amram
Somebody Waiting – Hal Riney, Dick Snider, Sherwood Omens

1970 (43rd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Gifts – Robert McBride
Interviews with My Lai Veterans – Joseph Strick
A Long Way from Nowhere – Bob Aller
Oisin – Vivien Carey, Patrick Carey
Time Is Running Out – Horst Dallmayr, Robert Menegoz

1960s

1969 (42nd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Czechoslovakia 1968 – Denis Sanders, Robert M. Fresco
An Impression of John Steinbeck: Writer – Donald Wrye
Jenny Is a Good Thing – Joan Horvath
Leo Beuerman – Arthur H. Wolf, Russell A. Mosser
The Magic Machines – Joan Keller Stern

1968 (41st)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The House That Ananda Built – Fali Bilimoria
The Revolving Door – Lee R. Bobker
A Space to Grow – Thomas P. Kelly, Jr.
A Way Out of the Wilderness – Dan E. Weisburd
Why Man Creates – Saul Bass

1967 (40th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Monument to the Dream – Charles E. Guggenheim
A Place to Stand – Christopher Chapman
The Redwoods – Mark Harris, Trevor Greenwood
See You at the Pillar – Robert Fitchett
While I Run This Race – Carl V. Ragsdale

1966 (39th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Adolescence – Marin Karmitz, Vladimir Forgency
Cowboy – Michael Ahnemann, Gary Schlosser
The Odds Against – Lee R. Bobker, Helen Kristt Radin
Saint Matthew Passion – Mafilm Studio
A Year toward Tomorrow – Edmond A. Levy

1965 (38th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Mural on Our Street – Kirk Smallman
Ouverture – Mafilm Productions
Point of View – Vision Associates Productions
To Be Alive! – Francis Thompson
Yeats Country – Patrick Carey, Joe Mendoza

1964 (37th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Breaking the Habit – Henry Jacobs, John Korty
Children Without – Charles Guggenheim
Kenojuak – National Film Board of Canada
Nine from Little Rock – Charles Guggenheim
140 Days under the World – Geoffrey Scott, Oxley Hughan

1963 (36th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Chagall – Simon Schiffrin
The Five Cities of June – George Stevens, Jr.
The Spirit of America – Algernon G. Walker
Thirty Million Letters – Edgar Anstey
To Live Again – Mel London

1962 (35th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Dylan Thomas – Jack Howells
The John Glenn Story – William L. Hendricks
The Road to the Wall – Robert Saudek

1961 (34th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Breaking the Language Barrier – United States Air Force
Cradle of Genius – Jim O’Connor, Tom Hayes
Kahl – Dido-Film-GmbH
L’Uomo in Grigio (The Man in Gray) – Benedetto Benedetti
Project Hope – Frank P. Bibas

1960 (33rd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Beyond Silence – United States Information Agency
A City Called Copenhagen – Statens Filmcentral, The Danish Government Film Office
George Grosz’ Interregnum – Charles Carey, Altina Carey
Giuseppina – James Hill
Universe – Colin Low

1950s

1959 (32nd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Donald in Mathmagic Land – Walt Disney
From Generation to Generation – Edward F. Cullen
Glass – Bert Haanstra

1958 (31st)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Ama Girls – Ben Sharpsteen
Employees Only – Kenneth G. Brown
Journey into Spring – Ian Ferguson
The Living Stone – Tom Daly
Overture – Thorold Dickinson

1956 (29th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

A City Decides – Charles Guggenheim & Associates, Inc.
The Dark Wave – John Healy
The House without a Name – Valentine Davies
Man in Space – Ward Kimball
The True Story of the Civil War – Louis Clyde Stoumen

1955 (28th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Battle of Gettysburg – Dore Schary
The Face of Lincoln – Wilbur T. Blume
Men against the Arctic – Walt Disney

1954 (27th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Jet Carrier – Otto Lang
Rembrandt: A Self-Portrait – Morrie Roizman
Thursday’s Children – World Wide Pictures, Morse Films

1953 (26th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Alaskan Eskimo – Walt Disney
The Living City – John Barnes
Operation Blue Jay – United States Army Signal Corps
They Planted a Stone – James Carr
The Word – John Healy, John Adams

1952 (25th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Devil Take Us – Herbert Morgan
The Garden Spider (Epeira Diadema) – Alberto Ancilotto
Man Alive! – Stephen Bosustow
Neighbours – Norman McLaren

1951 (24th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Benjy – ‘Made by Fred Zinnemann with the cooperation of Paramount Pictures Corporation for the Los Angeles Orthopaedic Hospital’
One Who Came Back – Owen Crump (Film sponsored by the Disabled American Veterans, in cooperation with the United States Department of Defense and the Association of Motion Picture Producers)
The Seeing Eye – Gordon Hollingshead

1950 (23rd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

The Fight: Science against Cancer – Guy Glover
The Stairs – Film Documents, Inc.
Why Korea? – Edmund Reek

1940s

1949 (22nd)

DOCUMENTARY (Short Subject)

A Chance to Live – Richard de Rochemont [2]
1848 – French Cinema General Cooperative
The Rising Tide – St. Francis-Xavier University, Antigonish, Nova Scotia
So Much for So Little – Edward Selzer [3]

1948 (21st)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Heart to Heart – Herbert Morgan
Operation Vittles – United States Army Air Force
Toward Independence – United States Army

1947 (20th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

First Steps – United Nations Division of Films and Visual Information
Passport to Nowhere – Frederic Ullman, Jr.
School in the Mailbox – Australian News & Information Bureau

1946 (19th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Atomic Power – The March of Time
Life at the Zoo – Artkino
Paramount News Issue #37 (Twentieth Anniversary Issue! 1927…..1947) – Paramount
Seeds of Destiny – United States Department of War
Traffic with the Devil – Herbert Morgan

1945 (18th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Hitler Lives? – Gordon Hollingshead
Library of Congress – United States Office of War Information Overseas Motion Picture Bureau
To the Shores of Iwo Jima – United States Marine Corps

1944 (17th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Arturo Toscanini – United States Office of War Information Overseas Motion Picture Bureau
New Americans – RKO Radio
With the Marines at Tarawa – United States Marine Corps

1943 (16th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Bismarck Convoy Smashed – Australian Department of Information Film Unit [1]
Children of Mars – RKO Radio
Day of Battle – United States Office of War Information Domestic Motion Picture Bureau [1]
December 7th – United States Navy
The Dutch Tradition – National Film Board of Canada [1]
Kill or Be Killed – British Ministry of Information [1]
The Labor Front – National Film Board of Canada [1]
Land of My Mother – Polish Information Centre [1]
Letter from Livingston – United States Army 4th Signal Photographic Unit [1]
Life Line – United States Army Pictorial Service [1]
Plan for Destruction – Metro-Goldwyn-Mayer
The Rear Gunner – United States Department of War [1]
Servant of a Nation – Union of South Africa [1]
Swedes in America – United States Office of War Information Overseas Motion Picture Bureau
Task Force – United States Coast Guard [1]
To the People of the United States – Walter Wanger
Tomorrow We Fly – United States Navy Bureau of Aeronautics
The Voice That Thrilled the World – Warner Bros. [1]
Water–Friend or Enemy – Walt Disney [1]
Wings Up – United States Army Air Force 1st Motion Picture Unit [1]
Youth in Crisis – The March of Time

1941 (14th)

DOCUMENTARY (Short Subject)

Adventure in the Bronx – Film Associates
Bomber – United States Office for Emergency Management Film Unit
Christmas under Fire – British Ministry of Information
Churchill’s Island – National Film Board of Canada
Letter from Home – British Ministry of Information
Life of a Thoroughbred – Truman Talley
Norway in Revolt – The March of Time
A Place to Live – Philadelphia Housing Association
Russian Soil – Amkino
Soldiers of the Sky – Truman Talley
War Clouds in the Pacific – National Film Board of Canada

ACADEMY NOTES

  1. [NOTE: THIS IS NOT AN OFFICIAL NOMINATION. Title was on a preliminary list of 21 films announced as nominations from which the Documentary Award Committee subsequently selected 7 titles for inclusion on the final ballot. This film did not appear on the final ballot.]
  2. [NOTE: A tie. The other winning film in this category was So Much for So Little.]
  3. [NOTE: A tie. The other winning film in this category was A Chance to Live.]

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.