Best Picture

Return to Categories Menu

Category Details

Category Active: 1927/28 – Present

Decade Shortcuts

2010s | 2000s | 1990s | 1980s | 1970s | 1960s | 1950s | 1940s | 1930s | 1920s

2010s

2018 (91st)

BEST PICTURE

Black Panther – Kevin Feige
BlacKkKlansman – Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee
Bohemian Rhapsody – Graham King
The Favourite – Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos
Green Book – Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga
Roma – Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón
A Star Is Born – Bill Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor
Vice – Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay, Kevin Messick

2017 (90th)

BEST PICTURE

Call Me by Your Name – Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito
Darkest Hour – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
Dunkirk – Emma Thomas, Christopher Nolan
Get Out – Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele
Lady Bird – Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill
Phantom Thread – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi
The Post – Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger
The Shape of Water – Guillermo del Toro, J. Miles Dale
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

2016 (89th)

BEST PICTURE

Arrival – Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder, David Linde
Fences – Scott Rudin, Denzel Washington, Todd Black
Hacksaw Ridge – Bill Mechanic, David Permut
Hell or High Water – Carla Hacken, Julie Yorn
Hidden Figures – Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams, Theodore Melfi
La La Land – Fred Berger, Jordan Horowitz, Marc Platt [5]
Lion – Emile Sherman, Iain Canning, Angie Fielder
Manchester by the Sea – Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, Kevin J. Walsh
Moonlight – Adele Romanski, Dede Gardner, Jeremy Kleiner [5]

2015 (88th)

BEST PICTURE

The Big Short – Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner
Bridge of Spies – Steven Spielberg, Marc Platt, Kristie Macosko Krieger
Brooklyn – Finola Dwyer, Amanda Posey
Mad Max: Fury Road – Doug Mitchell, George Miller
The Martian – Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer, Mark Huffam
The Revenant – Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent, Keith Redmon
Room – Ed Guiney
Spotlight – Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagan Faust

2014 (87th)

BEST PICTURE

American Sniper – Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, Peter Morgan
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole
Boyhood – Richard Linklater, Cathleen Sutherland
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson
The Imitation Game – Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman
Selma – Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner, Jeremy Kleiner
The Theory of Everything – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten
Whiplash – Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster

2013 (86th)

BEST PICTURE

American Hustle – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, Jonathan Gordon
Captain Phillips – Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca
Dallas Buyers Club – Robbie Brenner, Rachel Winter
Gravity – Alfonso Cuaron, David Heyman
Her – Megan Ellison, Spike Jonze, Vincent Landay
Nebraska – Albert Berger, Ron Yerxa
Philomena – Gabrielle Tana, Steve Coogan, Tracey Seaward
12 Years a Slave – Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Anthony Katagas
The Wolf of Wall Street – Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland, Emma Tillinger Kosoff

2012 (85th)

BEST PICTURE

Amour – Margaret Menegoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka, Michael Katz
Argo – Grant Heslov, Ben Affleck, George Clooney
Beasts of the Southern Wild – Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald
Django Unchained – Stacey Sher, Reginald Hudlin, Pilar Savone
Les Misérables – Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh
Life of Pi – Gil Netter, Ang Lee, David Womark
Lincoln – Steven Spielberg, Kathleen Kennedy
Silver Linings Playbook – Donna Gigliotti, Bruce Cohen, Jonathan Gordon
Zero Dark Thirty – Mark Boal, Kathryn Bigelow, Megan Ellison

2011 (84th)

BEST PICTURE

The Artist – Thomas Langmann
The Descendants – Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor
Extremely Loud & Incredibly Close – Scott Rudin
The Help – Brunson Green, Chris Columbus, Michael Barnathan
Hugo – Graham King, Martin Scorsese
Midnight in Paris – Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
Moneyball – Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt
The Tree of Life – Sarah Green, Bill Pohlad, Dede Gardner, Grant Hill
War Horse – Steven Spielberg, Kathleen Kennedy

2010 (83rd)

BEST PICTURE

Black Swan – Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
The Fighter – David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
Inception – Emma Thomas, Christopher Nolan
The Kids Are All Right – Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The King’s Speech – Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
127 Hours – Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
The Social Network – Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Toy Story 3 – Darla K. Anderson
True Grit – Scott Rudin, Ethan Coen, Joel Coen
Winter’s Bone – Anne Rosellini, Alix Madigan-Yorkin

2000s

2009 (82nd)

BEST PICTURE

Avatar – James Cameron, Jon Landau
The Blind Side – Gil Netter, Andrew A. Kosove, Broderick Johnson
District 9 – Peter Jackson, Carolynne Cunningham
An Education – Finola Dwyer, Amanda Posey
The Hurt Locker – Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro
Inglourious Basterds – Lawrence Bender
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire – Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness, Gary Magness
A Serious Man – Joel Coen, Ethan Coen
Up – Jonas Rivera
Up in the Air – Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, Jason Reitman

2008 (81st)

BEST PICTURE

The Curious Case of Benjamin Button – Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Ceán Chaffin
Frost/Nixon – Brian Grazer, Ron Howard, Eric Fellner
Milk – Dan Jinks, Bruce Cohen
The Reader – Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti, Redmond Morris
Slumdog Millionaire – Christian Colson

2007 (80th)

BEST PICTURE

Atonement – Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster
Juno – Lianne Halfon, Mason Novick, Russell Smith
Michael Clayton – Sydney Pollack, Jennifer Fox, Kerry Orent
No Country for Old Men – Scott Rudin, Ethan Coen, Joel Coen
There Will Be Blood – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi

2006 (79th)

BEST PICTURE

Babel – Alejandro González Iñárritu, Jon Kilik, Steve Golin
The Departed – Graham King
Letters from Iwo Jima – Clint Eastwood, Steven Spielberg, Robert Lorenz
Little Miss Sunshine – David T. Friendly, Peter Saraf, Marc Turtletaub
The Queen – Andy Harries, Christine Langan, Tracey Seaward

2005 (78th)

BEST PICTURE

Brokeback Mountain – Diana Ossana, James Schamus
Capote – Caroline Baron, William Vince, Michael Ohoven
Crash – Paul Haggis, Cathy Schulman
Good Night, and Good Luck. – Grant Heslov
Munich – Kathleen Kennedy, Steven Spielberg, Barry Mendel

2004 (77th)

BEST PICTURE

The Aviator – Michael Mann, Graham King
Finding Neverland – Richard N. Gladstein, Nellie Bellflower
Million Dollar Baby – Clint Eastwood, Albert S. Ruddy, Tom Rosenberg
Ray – Taylor Hackford, Stuart Benjamin, Howard Baldwin
Sideways – Michael London

2003 (76th)

BEST PICTURE

The Lord of the Rings: The Return of the King – Barrie M. Osborne, Peter Jackson, Fran Walsh
Lost in Translation – Ross Katz, Sofia Coppola
Master and Commander: The Far Side of the World – Samuel Goldwyn, Jr., Peter Weir, Duncan Henderson
Mystic River – Robert Lorenz, Judie G. Hoyt, Clint Eastwood
Seabiscuit – Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Gary Ross

2002 (75th)

BEST PICTURE

Chicago – Martin Richards
Gangs of New York – Alberto Grimaldi, Harvey Weinstein
The Hours – Scott Rudin, Robert Fox
The Lord of the Rings: The Two Towers – Barrie M. Osborne, Fran Walsh, Peter Jackson
The Pianist – Roman Polanski, Robert Benmussa, Alain Sarde

2001 (74th)

BEST PICTURE

A Beautiful Mind – Brian Grazer, Ron Howard
Gosford Park – Robert Altman, Bob Balaban, David Levy
In the Bedroom – Graham Leader, Ross Katz, Todd Field
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Peter Jackson, Fran Walsh, Barrie M. Osborne
Moulin Rouge – Martin Brown, Baz Luhrmann, Fred Baron

2000 (73rd)

BEST PICTURE

Chocolat – David Brown, Kit Golden, Leslie Holleran
Crouching Tiger, Hidden Dragon – Bill Kong, Hsu Li Kong, Ang Lee
Erin Brockovich – Danny DeVito, Michael Shamberg, Stacey Sher
Gladiator – Douglas Wick, David Franzoni, Branko Lustig
Traffic – Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Laura Bickford

1990s

1999 (72nd)

BEST PICTURE

American Beauty – Bruce Cohen, Dan Jinks
The Cider House Rules – Richard N. Gladstein
The Green Mile – David Valdes, Frank Darabont
The Insider – Michael Mann, Pieter Jan Brugge
The Sixth Sense – Frank Marshall, Kathleen Kennedy, Barry Mendel

1998 (71st)

BEST PICTURE

Elizabeth – Alison Owen, Eric Fellner, Tim Bevan
Life Is Beautiful – Elda Ferri, Gianluigi Braschi
Saving Private Ryan – Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon, Gary Levinsohn
Shakespeare in Love – David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick, Marc Norman
The Thin Red Line – Robert Michael Geisler, John Roberdeau, Grant Hill

1997 (70th)

BEST PICTURE

As Good as It Gets – James L. Brooks, Bridget Johnson, Kristi Zea
The Full Monty – Uberto Pasolini
Good Will Hunting – Lawrence Bender
L.A. Confidential – Arnon Milchan, Curtis Hanson, Michael Nathanson
Titanic – James Cameron, Jon Landau

1996 (69th)

BEST PICTURE

The English Patient – Saul Zaentz
Fargo – Ethan Coen
Jerry Maguire – James L. Brooks, Laurence Mark, Richard Sakai, Cameron Crowe
Secrets & Lies – Simon Channing-Williams
Shine – Jane Scott

1995 (68th)

BEST PICTURE

Apollo 13 – Brian Grazer
Babe – George Miller, Doug Mitchell, Bill Miller
Braveheart – Mel Gibson, Alan Ladd, Jr., Bruce Davey
The Postman (Il Postino) – Mario Cecchi Gori, Vittorio Cecchi Gori, Gaetano Daniele
Sense and Sensibility – Lindsay Doran

1994 (67th)

BEST PICTURE

Forrest Gump – Wendy Finerman, Steve Tisch, Steve Starkey
Four Weddings and a Funeral – Duncan Kenworthy
Pulp Fiction – Lawrence Bender
Quiz Show – Robert Redford, Michael Jacobs, Julian Krainin, Michael Nozik
The Shawshank Redemption – Niki Marvin

1993 (66th)

BEST PICTURE

The Fugitive – Arnold Kopelson
In the Name of the Father – Jim Sheridan
The Piano – Jan Chapman
The Remains of the Day – Mike Nichols, John Calley, Ismail Merchant
Schindler’s List – Steven Spielberg, Gerald R. Molen, Branko Lustig

1992 (65th)

BEST PICTURE

The Crying Game – Stephen Woolley
A Few Good Men – David Brown, Rob Reiner, Andrew Scheinman
Howards End – Ismail Merchant
Scent of a Woman – Martin Brest
Unforgiven – Clint Eastwood

1991 (64th)

BEST PICTURE

Beauty and the Beast – Don Hahn
Bugsy – Mark Johnson, Barry Levinson, Warren Beatty
JFK – A. Kitman Ho, Oliver Stone
The Prince of Tides – Barbra Streisand, Andrew Karsch
The Silence of the Lambs – Edward Saxon, Kenneth Utt, Ron Bozman

1990 (63rd)

BEST PICTURE

Awakenings – Walter F. Parkes, Lawrence Lasker
Dances With Wolves – Jim Wilson, Kevin Costner
Ghost – Lisa Weinstein
The Godfather, Part III – Francis Ford Coppola
Good Fellas – Irwin Winkler

1980s

1989 (62nd)

BEST PICTURE

Born on the Fourth of July – A. Kitman Ho, Oliver Stone
Dead Poets Society – Steven Haft, Paul Junger Witt, Tony Thomas
Driving Miss Daisy – Richard D. Zanuck, Lili Fini Zanuck
Field of Dreams – Lawrence Gordon, Charles Gordon
My Left Foot – Noel Pearson

1988 (61st)

BEST PICTURE

The Accidental Tourist – Lawrence Kasdan, Charles Okun, Michael Grillo
Dangerous Liaisons – Norma Heyman, Hank Moonjean
Mississippi Burning – Frederick Zollo, Robert F. Colesberry
Rain Man – Mark Johnson
Working Girl – Douglas Wick

1987 (60th)

BEST PICTURE

Broadcast News – James L. Brooks
Fatal Attraction – Stanley R. Jaffe, Sherry Lansing
Hope and Glory – John Boorman
The Last Emperor – Jeremy Thomas
Moonstruck – Patrick Palmer, Norman Jewison

1986 (59th)

BEST PICTURE

Children of a Lesser God – Burt Sugarman, Patrick Palmer
Hannah and Her Sisters – Robert Greenhut
The Mission – Fernando Ghia, David Puttnam
Platoon – Arnold Kopelson
A Room with a View – Ismail Merchant

1985 (58th)

BEST PICTURE

The Color Purple – Steven Spielberg, Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Quincy Jones
Kiss of the Spider Woman – David Weisman
Out of Africa – Sydney Pollack
Prizzi’s Honor – John Foreman
Witness – Edward S. Feldman

1984 (57th)

BEST PICTURE

Amadeus – Saul Zaentz
The Killing Fields – David Puttnam
A Passage to India – John Brabourne, Richard Goodwin
Places in the Heart – Arlene Donovan
A Soldier’s Story – Norman Jewison, Ronald L. Schwary, Patrick Palmer

1983 (56th)

BEST PICTURE

The Big Chill – Michael Shamberg
The Dresser – Peter Yates
The Right Stuff – Irwin Winkler, Robert Chartoff
Tender Mercies – Philip S. Hobel
Terms of Endearment – James L. Brooks

1982 (55th)

BEST PICTURE

E.T. The Extra-Terrestrial – Steven Spielberg, Kathleen Kennedy
Gandhi – Richard Attenborough
Missing – Edward Lewis, Mildred Lewis
Tootsie – Sydney Pollack, Dick Richards
The Verdict – Richard D. Zanuck, David Brown

1981 (54th)

BEST PICTURE

Atlantic City – Denis Heroux, John Kemeny
Chariots of Fire – David Puttnam
On Golden Pond – Bruce Gilbert
Raiders of the Lost Ark – Frank Marshall
Reds – Warren Beatty

1980 (53rd)

BEST PICTURE

Coal Miner’s Daughter – Bernard Schwartz
The Elephant Man – Jonathan Sanger
Ordinary People – Ronald L. Schwary
Raging Bull – Irwin Winkler, Robert Chartoff
Tess – Claude Berri, Timothy Burrill

1970s

1979 (52nd)

BEST PICTURE

All That Jazz – Robert Alan Aurthur
Apocalypse Now – Francis Coppola, Fred Roos, Gray Frederickson, Tom Sternberg
Breaking Away – Peter Yates
Kramer vs. Kramer – Stanley R. Jaffe
Norma Rae – Tamara Asseyev, Alex Rose

1978 (51st)

BEST PICTURE

Coming Home – Jerome Hellman
The Deer Hunter – Barry Spikings, Michael Deeley, Michael Cimino, John Peverall
Heaven Can Wait – Warren Beatty
Midnight Express – Alan Marshall, David Puttnam
An Unmarried Woman – Paul Mazursky, Tony Ray

1977 (50th)

BEST PICTURE

Annie Hall – Charles H. Joffe
The Goodbye Girl – Ray Stark
Julia – Richard Roth
Star Wars – Gary Kurtz
The Turning Point – Herbert Ross, Arthur Laurents

1976 (49th)

BEST PICTURE

All the President’s Men – Walter Coblenz
Bound for Glory – Robert F. Blumofe, Harold Leventhal
Network – Howard Gottfried
Rocky – Irwin Winkler, Robert Chartoff
Taxi Driver – Michael Phillips, Julia Phillips

1975 (48th)

BEST PICTURE

Barry Lyndon – Stanley Kubrick
Dog Day Afternoon – Martin Bregman, Martin Elfand
Jaws – Richard D. Zanuck, David Brown
Nashville – Robert Altman
One Flew over the Cuckoo’s Nest – Saul Zaentz, Michael Douglas

1974 (47th)

BEST PICTURE

Chinatown – Robert Evans
The Conversation – Francis Ford Coppola, Fred Roos
The Godfather Part II – Francis Ford Coppola, Gray Frederickson, Fred Roos
Lenny – Marvin Worth
The Towering Inferno – Irwin Allen

1973 (46th)

BEST PICTURE

American Graffiti – Francis Ford Coppola, Gary Kurtz
Cries and Whispers – Ingmar Bergman
The Exorcist – William Peter Blatty
The Sting – Tony Bill, Michael Phillips, Julia Phillips
A Touch of Class – Melvin Frank

1972 (45th)

BEST PICTURE

Cabaret – Cy Feuer
Deliverance – John Boorman
The Emigrants – Bengt Forslund
The Godfather – Albert S. Ruddy
Sounder – Robert B. Radnitz

1971 (44th)

BEST PICTURE

A Clockwork Orange – Stanley Kubrick
Fiddler on the Roof – Norman Jewison
The French Connection – Philip D’Antoni
The Last Picture Show – Stephen J. Friedman
Nicholas and Alexandra – Sam Spiegel

1970 (43rd)

BEST PICTURE

Airport – Ross Hunter
Five Easy Pieces – Bob Rafelson, Richard Wechsler
Love Story – Howard G. Minsky
M*A*S*H – Ingo Preminger
Patton – Frank McCarthy

1960s

1969 (42nd)

BEST PICTURE

Anne of the Thousand Days – Hal B. Wallis
Butch Cassidy and the Sundance Kid – John Foreman
Hello, Dolly! – Ernest Lehman
Midnight Cowboy – Jerome Hellman
Z – Jacques Perrin, Hamed Rachedi

1968 (41st)

BEST PICTURE

Funny Girl – Ray Stark
The Lion in Winter – Martin Poll
Oliver! – John Woolf
Rachel, Rachel – Paul Newman
Romeo and Juliet – Anthony Havelock-Allan, John Brabourne

1967 (40th)

BEST PICTURE

Bonnie and Clyde – Warren Beatty
Doctor Dolittle – Arthur P. Jacobs
The Graduate – Lawrence Turman
Guess Who’s Coming to Dinner – Stanley Kramer
In the Heat of the Night – Walter Mirisch

1966 (39th)

BEST PICTURE

Alfie – Lewis Gilbert
A Man for All Seasons – Fred Zinnemann
The Russians Are Coming The Russians Are Coming – Norman Jewison
The Sand Pebbles – Robert Wise
Who’s Afraid of Virginia Woolf? – Ernest Lehman

1965 (38th)

BEST PICTURE

Darling – Joseph Janni
Doctor Zhivago – Carlo Ponti
Ship of Fools – Stanley Kramer
The Sound of Music – Robert Wise
A Thousand Clowns – Fred Coe

1964 (37th)

BEST PICTURE

Becket – Hal B. Wallis
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb – Stanley Kubrick
Mary Poppins – Walt Disney, Bill Walsh
My Fair Lady – Jack L. Warner
Zorba the Greek – Michael Cacoyannis

1963 (36th)

BEST PICTURE

America America – Elia Kazan
Cleopatra – Walter Wanger
How the West Was Won – Bernard Smith
Lilies of the Field – Ralph Nelson
Tom Jones – Tony Richardson

1962 (35th)

BEST PICTURE

Lawrence of Arabia – Sam Spiegel
The Longest Day – Darryl F. Zanuck
Meredith Willson’s The Music Man – Morton Da Costa
Mutiny on the Bounty – Aaron Rosenberg
To Kill a Mockingbird – Alan J. Pakula

1961 (34th)

BEST MOTION PICTURE

Fanny – Joshua Logan
The Guns of Navarone – Carl Foreman
The Hustler – Robert Rossen
Judgment at Nuremberg – Stanley Kramer
West Side Story – Robert Wise

1960 (33rd)

BEST MOTION PICTURE

The Alamo – John Wayne
The Apartment – Billy Wilder
Elmer Gantry – Bernard Smith
Sons and Lovers – Jerry Wald
The Sundowners – Fred Zinnemann

1950s

1959 (32nd)

BEST MOTION PICTURE

Anatomy of a Murder – Otto Preminger
Ben-Hur – Sam Zimbalist
The Diary of Anne Frank – George Stevens
The Nun’s Story – Henry Blanke
Room at the Top – John Woolf, James Woolf

1958 (31st)

BEST MOTION PICTURE

Auntie Mame – Warner Bros.
Cat on a Hot Tin Roof – Lawrence Weingarten
The Defiant Ones – Stanley Kramer
Gigi – Arthur Freed
Separate Tables – Harold Hecht

1957 (30th)

BEST MOTION PICTURE

The Bridge on the River Kwai – Sam Spiegel
Peyton Place – Jerry Wald
Sayonara – William Goetz
12 Angry Men – Henry Fonda, Reginald Rose
Witness for the Prosecution – Arthur Hornblow, Jr.

1956 (29th)

BEST MOTION PICTURE

Around the World in 80 Days – Michael Todd
Friendly Persuasion – William Wyler
Giant – George Stevens, Henry Ginsberg
The King and I – Charles Brackett
The Ten Commandments – Cecil B. DeMille

1955 (28th)

BEST MOTION PICTURE

Love Is a Many-Splendored Thing – Buddy Adler
Marty – Harold Hecht
Mister Roberts – Leland Hayward
Picnic – Fred Kohlmar
The Rose Tattoo – Hal B. Wallis

1954 (27th)

BEST MOTION PICTURE

The Caine Mutiny – Stanley Kramer
The Country Girl – William Perlberg
On the Waterfront – Sam Spiegel
Seven Brides for Seven Brothers – Jack Cummings
Three Coins in the Fountain – Sol C. Siegel

1953 (26th)

BEST MOTION PICTURE

From Here to Eternity – Buddy Adler
Julius Caesar – John Houseman
The Robe – Frank Ross
Roman Holiday – William Wyler
Shane – George Stevens

1952 (25th)

BEST MOTION PICTURE

The Greatest Show on Earth – Cecil B. DeMille
High Noon – Stanley Kramer
Ivanhoe – Pandro S. Berman
Moulin Rouge – Romulus Films
The Quiet Man – John Ford, Merian C. Cooper

1951 (24th)

BEST MOTION PICTURE

An American in Paris – Arthur Freed
Decision before Dawn – Anatole Litvak, Frank McCarthy
A Place in the Sun – George Stevens
Quo Vadis – Sam Zimbalist
A Streetcar Named Desire – Charles K. Feldman

1950 (23rd)

BEST MOTION PICTURE

All about Eve – 20th Century-Fox
Born Yesterday – Columbia
Father of the Bride – Metro-Goldwyn-Mayer
King Solomon’s Mines – Metro-Goldwyn-Mayer
Sunset Blvd. – Paramount

1940s

1949 (22nd)

BEST MOTION PICTURE

All the King’s Men – Robert Rossen Productions
Battleground – Metro-Goldwyn-Mayer
The Heiress – Paramount
A Letter to Three Wives – 20th Century-Fox
Twelve O’Clock High – 20th Century-Fox

1948 (21st)

BEST MOTION PICTURE

Hamlet – J. Arthur Rank-Two Cities Films
Johnny Belinda – Warner Bros.
The Red Shoes – J. Arthur Rank-Archers
The Snake Pit – 20th Century-Fox
The Treasure of the Sierra Madre – Warner Bros.

1947 (20th)

BEST MOTION PICTURE

The Bishop’s Wife – Samuel Goldwyn Productions
Crossfire – RKO Radio
Gentleman’s Agreement – 20th Century-Fox
Great Expectations – J. Arthur Rank-Cineguild
Miracle on 34th Street – 20th Century-Fox

1946 (19th)

BEST MOTION PICTURE

The Best Years of Our Lives – Samuel Goldwyn Productions
Henry V – J. Arthur Rank-Two Cities Films
It’s a Wonderful Life – Liberty Films
The Razor’s Edge – 20th Century-Fox
The Yearling – Metro-Goldwyn-Mayer

1945 (18th)

BEST MOTION PICTURE

Anchors Aweigh – Metro-Goldwyn-Mayer
The Bells of St. Mary’s – Rainbow Productions
The Lost Weekend – Paramount
Mildred Pierce – Warner Bros.
Spellbound – Selznick International Pictures

1944 (17th)

BEST MOTION PICTURE

Double Indemnity – Paramount
Gaslight – Metro-Goldwyn-Mayer
Going My Way – Paramount
Since You Went Away – Selznick International Pictures
Wilson – 20th Century-Fox

1943 (16th)

OUTSTANDING MOTION PICTURE

Casablanca – Warner Bros.
For Whom the Bell Tolls – Paramount
Heaven Can Wait – 20th Century-Fox
The Human Comedy – Metro-Goldwyn-Mayer
In Which We Serve – Two Cities
Madame Curie – Metro-Goldwyn-Mayer
The More the Merrier – Columbia
The Ox-Bow Incident – 20th Century-Fox
The Song of Bernadette – 20th Century-Fox
Watch on the Rhine – Warner Bros.

1942 (15th)

OUTSTANDING MOTION PICTURE

The Invaders – Ortus
Kings Row – Warner Bros.
The Magnificent Ambersons – Mercury
Mrs. Miniver – Metro-Goldwyn-Mayer
The Pied Piper – 20th Century-Fox
The Pride of the Yankees – Samuel Goldwyn Productions
Random Harvest – Metro-Goldwyn-Mayer
The Talk of the Town – Columbia
Wake Island – Paramount
Yankee Doodle Dandy – Warner Bros.

1941 (14th)

OUTSTANDING MOTION PICTURE

Blossoms in the Dust – Metro-Goldwyn-Mayer
Citizen Kane – Mercury
Here Comes Mr. Jordan – Columbia
Hold Back the Dawn – Paramount
How Green Was My Valley – 20th Century-Fox
The Little Foxes – Samuel Goldwyn Productions
The Maltese Falcon – Warner Bros.
One Foot in Heaven – Warner Bros.
Sergeant York – Warner Bros.
Suspicion – RKO Radio

1940 (13th)

OUTSTANDING PRODUCTION

All This, and Heaven Too – Warner Bros.
Foreign Correspondent – Walter Wanger (production company)
The Grapes of Wrath – 20th Century-Fox
The Great Dictator – Charles Chaplin Productions
Kitty Foyle – RKO Radio
The Letter – Warner Bros.
The Long Voyage Home – Argosy-Wanger
Our Town – Sol Lesser (production company)
The Philadelphia Story – Metro-Goldwyn-Mayer
Rebecca – Selznick International Pictures

1930s

1939 (12th)

OUTSTANDING PRODUCTION

Dark Victory – Warner Bros.-First National
Gone with the Wind – Selznick International Pictures
Goodbye, Mr. Chips – Metro-Goldwyn-Mayer
Love Affair – RKO Radio
Mr. Smith Goes to Washington – Columbia
Ninotchka – Metro-Goldwyn-Mayer
Of Mice and Men – Hal Roach (production company)
Stagecoach – Walter Wanger (production company)
The Wizard of Oz – Metro-Goldwyn-Mayer
Wuthering Heights – Samuel Goldwyn Productions

1938 (11th)

OUTSTANDING PRODUCTION

The Adventures of Robin Hood – Warner Bros.-First National
Alexander’s Ragtime Band – 20th Century-Fox
Boys Town – Metro-Goldwyn-Mayer
The Citadel – Metro-Goldwyn-Mayer
Four Daughters – Warner Bros.-First National
Grand Illusion – Realization D’Art Cinematographique
Jezebel – Warner Bros.
Pygmalion – Metro-Goldwyn-Mayer
Test Pilot – Metro-Goldwyn-Mayer
You Can’t Take It with You – Columbia

1937 (10th)

OUTSTANDING PRODUCTION

The Awful Truth – Columbia
Captains Courageous – Metro-Goldwyn-Mayer
Dead End – Samuel Goldwyn Productions
The Good Earth – Metro-Goldwyn-Mayer
In Old Chicago – 20th Century-Fox
The Life of Emile Zola – Warner Bros.
Lost Horizon – Columbia
One Hundred Men and a Girl – Universal
Stage Door – RKO Radio
A Star Is Born – Selznick International Pictures

1936 (9th)

OUTSTANDING PRODUCTION

Anthony Adverse – Warner Bros.
Dodsworth – Samuel Goldwyn Productions
The Great Ziegfeld – Metro-Goldwyn-Mayer
Libeled Lady – Metro-Goldwyn-Mayer
Mr. Deeds Goes to Town – Columbia
Romeo and Juliet – Metro-Goldwyn-Mayer
San Francisco – Metro-Goldwyn-Mayer
The Story of Louis Pasteur – Cosmopolitan
A Tale of Two Cities – Metro-Goldwyn-Mayer
Three Smart Girls – Universal

1935 (8th)

OUTSTANDING PRODUCTION

Alice Adams – RKO Radio
Broadway Melody of 1936 – Metro-Goldwyn-Mayer
Captain Blood – Cosmopolitan [4]
David Copperfield – Metro-Goldwyn-Mayer
The Informer – RKO Radio [3]
Les Miserables – 20th Century
The Lives of a Bengal Lancer – Paramount
A Midsummer Night’s Dream – Warner Bros.
Mutiny on the Bounty – Metro-Goldwyn-Mayer
Naughty Marietta – Metro-Goldwyn-Mayer
Ruggles of Red Gap – Paramount
Top Hat – RKO Radio

1934 (7th)

OUTSTANDING PRODUCTION

The Barretts of Wimpole Street – Metro-Goldwyn-Mayer [3]
Cleopatra – Paramount
Flirtation Walk – First National
The Gay Divorcee – RKO Radio
Here Comes the Navy – Warner Bros.
The House of Rothschild – 20th Century [4]
Imitation of Life – Universal
It Happened One Night – Columbia
One Night of Love – Columbia
The Thin Man – Metro-Goldwyn-Mayer
Viva Villa! – Metro-Goldwyn-Mayer
The White Parade – Jesse L. Lasky (production company)

1932/33 (6th)

OUTSTANDING PRODUCTION

Cavalcade – Fox
A Farewell to Arms – Paramount [3]
42nd Street – Warner Bros.
I Am a Fugitive from a Chain Gang – Warner Bros.
Lady for a Day – Columbia
Little Women – RKO Radio [4]
The Private Life of Henry VIII – London Films
She Done Him Wrong – Paramount
Smilin’ Through – Metro-Goldwyn-Mayer
State Fair – Fox

1931/32 (5th)

OUTSTANDING PRODUCTION

Arrowsmith – Samuel Goldwyn Productions
Bad Girl – Fox
The Champ – Metro-Goldwyn-Mayer
Five Star Final – First National
Grand Hotel – Metro-Goldwyn-Mayer
One Hour with You – Paramount Publix
Shanghai Express – Paramount Publix
The Smiling Lieutenant – Paramount Publix

1930/31 (4th)

OUTSTANDING PRODUCTION

Cimarron – RKO Radio
East Lynne – Fox
The Front Page – The Caddo Company
Skippy – Paramount Publix
Trader Horn – Metro-Goldwyn-Mayer

1929/30 (3rd)

OUTSTANDING PRODUCTION

All Quiet on the Western Front – Universal
The Big House – Cosmopolitan
Disraeli – Warner Bros.
The Divorcee – Metro-Goldwyn-Mayer
The Love Parade – Paramount Famous Lasky

1920s

1928/29 (2nd)

OUTSTANDING PICTURE

Alibi – Feature Productions [2]
The Broadway Melody – Metro-Goldwyn-Mayer [1]
Hollywood Revue – Metro-Goldwyn-Mayer [2]
In Old Arizona – Fox [2]
The Patriot – Paramount Famous Lasky [2]

1927/28 (1st)

OUTSTANDING PICTURE

The Racket – The Caddo Company
7th Heaven – Fox
Wings – Paramount Famous Lasky

1927/28 (1st)

UNIQUE AND ARTISTIC PICTURE

Chang – Paramount Famous Lasky
The Crowd – Metro-Goldwyn-Mayer
Sunrise – Fox

ACADEMY NOTES

  • [NOTE: THIS IS NOT AN OFFICIAL NOMINATION. There were no announcements of nominations, no certificates of nomination or honorable mention, and only the winners (*) were revealed during the awards banquet on April 3, 1930.]
  • [NOTE: THIS IS NOT AN OFFICIAL NOMINATION. There were no announcements of nominations, no certificates of nomination or honorable mention, and only the winners (*) were revealed during the awards banquet on April 3, 1930. Though not official nominations, the additional names in each category, according to in-house records, were under consideration by the various boards of judges.]
  • [came in 2nd]
  • [came in 3rd]
  • [NOTE: La La Land was mistakenly announced as the Best Picture winner after the Best Actress envelope was handed to presenters Warren Beatty and Faye Dunaway.]
  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.