90th Academy Awards (2017): The Precursors

Winners:

Critics


Guilds


Organizations


Atlanta
Austin
Boston
Boston Online
Broadcast
Chicago
Dallas
Denver
Detroit
Florida
Georgia
Houston
Indiana
Kansas City
Las Vegas
London
Los Angeles
National Board of Review
National Society
Nevada
New York
New York Online
North Carolina
Oklahoma
Online Critics
Philadelphia
Phoenix
San Diego
San Francisco
Seattle
Southeastern
St. Louis
Toronto
Toronto / Canadian
Utah
Vancouver
Vancouver / Canadian
Washington D.C.
Art Directors
Audio Society
Cinematographers
Costume Designers
Directors
Editors
Makeup
Producers
Screen Actors
Sound Editors
Visual Effects Society
Writers
Annie Awards
AFI
British Academy
Golden Globes
Grammys
Online Film & TV Assoc.
Razzies
Satellites
Spirit Awards
USC Scripter

Nominations:

Critics


Guilds


Organizations


Austin
Broadcast Critics
Chicago
Detroit
Florida
Georgia
Houston
London
North Carolina
Online Critics
Phoenix
San Diego
San Francisco
Seattle
St. Louis
Washington D.C.
Vancouver
Art Directors
Audio Society
Cinematographers
Costume Designers
Directors
DGA Docs
Editors
Makeup
Producers
PGA Docs
Screen Actors
Sound Editors
Visual Effects Society
Writers
Annie Awards
British Academy
Golden Globes
Grammys
Online Film & TV Assoc.
Razzies
Satellites
Spirit
USC Scripter

33rd Spirit Awards

(Announced: Mar. 3, 2018)

Best Feature
Get Out (Wesley, Tripp, Thomas)

Best First Feature
Ingrid Goes West (RU:Peter, RU:Tripp)

John Cassavetes Award
Life and Nothing More (RU:Wesley)

Best Director
Jordan Peele – Get Out (Wesley, Tripp, Thomas, RU:Peter)

Best Female Lead
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Wesley, Peter, Tripp, Thomas)

Best Male Lead
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name (Wesley, Peter, Tripp, Thomas)

Best Supporting Female
Allison Janney – I, Tonya (Wesley, Tripp, Thomas)

Best Supporting Male
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Wesley, Peter, Tripp, Thomas)

Best Screenplay
Lady Bird (Peter, Tripp, RU:Thomas)

Best First Screenplay
The Big Sick (Wesley, Peter, Tripp, Thomas)

Best Editing
I, Tonya (Thomas, RU:Wesley, RU:Tripp)

Best Cinematography
Call Me By Your Name (Wesley, Peter, Tripp, Thomas)

Best International Film
A Fantastic Woman – Chile (Wesley, Peter, Tripp)

Best Documentary
Faces Places (Wesley, Peter, Tripp, Thomas)

Robert Altman Award
Mudbound

Piaget Producers Award
Summer Shelton

Kiehl’s Someone to Watch Award
Gook

Truer Than Fiction Award
Quest

American Airlines Bonnie Award
Chloé Zhao

Seattle Story Award
Matty Brown

38th Golden Raspberry Awards

(Announced: Mar. 3, 2018)

Worst Picture
The Emoji Movie

Worst Director
Anthony (Tony) Leonidis – The Emoji Movie

Worst Actor
Tom Cruise – The Mummy

Worst Actress
Tyler Perry – BOO! 2: A Medea Halloween

Worst Supporting Actor
Mel Gibson – Daddy’s Home 2

Worst Supporting Actress
Kim Basinger – Fifty Shades Darker

Worst Screenplay
The Emoji Movie

Worst Screen Combo
Any Two Obnoxious Emojis – The Emoji Movie

Worst Prequel, Remake, Rip-off or Sequel
Fifty Shades Darker

9th Make-Up Artists Guild Awards

(Announced: Feb. 25, 2018)

Best Special Make-up Effects
Darkest Hour (Wesley, Tripp, Thomas)

Best Period and/or Character Make-up
Darkest Hour (Wesley, Peter, Tripp, Thomas)

Best Period and/or Character Hair Styling
I, Tonya (RU:Wesley, RU:Tripp)

Best Contemporary Make-up
Pitch Perfect 3

Best Contemporary Hair Styling
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Wesley, Tripp)

25th Cinema Audio Society Awards

(Announced: Feb. 24, 2018)

Best Sound Mixing – Live Action
Dunkirk (Wesley, Tripp, Thomas, RU:Peter)

Best Sound Mixing – Animated
Coco (Wesley, Peter, Tripp, Thomas)

Best Sound Mixing – Documentary
Jane (Wesley, Peter)

20th Costume Designers Guild Awards

(Announced: Feb. 20, 2018)

Best Period Costume Design
The Shape of Water (RU:Wesley, RU:Peter, RU:Tripp)

Best Fantasy Costume Design
Wonder Woman (RU:Peter)

Best Contemporary Costume Design
I, Tonya (Wesley, Tripp, Thomas)

65th Sound Editors Guild Awards

(Announced: Feb. 18, 2018)

Best Sound Editing: Sound Effects and Foley in a Feature Film
Blade Runner 2049

Best Sound Editing: Dialogue and ADR in a Feature Film
War for the Planet of the Apes

Best Sound Editing & Music in an Animation Feature Film
Coco

Best Sound Editing & Music in a Feature Documentary
Jane

Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in a Feature Foreign Language Film
Loveless

Best Sound Editing: Music in a Feature Film
Dunkirk

Best Sound Editing: Music in a Musical Feature Film
The Greatest Showman

59th British Academy Awards

(Announced: Feb. 18, 2018)

Best Film
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Original Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

Best Original Music
The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Production Design
The Shape of Water

Best Costume Design
Phantom Thread

Best Makeup & Hair
Darkest Hour

Best Sound
Dunkirk

Best Special Visual Effects
Blade Runner 2049

Best Film Not in the English Language
The Handmaiden

Best Documentary
I Am Not Your Negro

Best British Short Animation
Poles Apart

Best British Short Film
Cowboy Dave

Best British Film
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Rising Star Award
Daniel Kaluuya

Outstanding Debut
I Am Not a Witch

22nd Online Film & Television Awards

(Announced: Feb. 18, 2018)

Best Picture

  1. Get Out
  2. Lady Bird
  3. The Shape of Water
  4. Call Me by Your Name
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  6. Dunkirk
  7. The Florida Project
  8. Blade Runner 2049
  9. Mudbound
  10. The Post

Best Animated Feature
Coco (RU: Loving Vincent)

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water (RU: Jordan Peele – Get Out)

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour (RU: Timothée Chalamet – Call Me by Your Name)

Best Actress
Saoirse Ronan – Lady Bird (RU: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboard Outside Ebbing, Missouri (RU: Willem Dafoe – The Florida Project)

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya (RU: Laurie Metcalf – Lady Bird)

Best Original Screenplay
Get Out (RU: Lady Bird)

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name (RU: Tie: Logan, Mudbound)

Best Original Score
The Shape of Water (RU: Phantom Thread)

Best Original Song
Remember Me – Coco (RU: Tie: “Mystery of Love” – Call Me by Your Name, “This Is Me” – The Greatest Showman)

Best Editing
Baby Driver (RU: Dunkirk

Best Cinematography
Blade Runner 2049 (RU: The Shape of Water)

Best Production Design
Blade Runner 2049 (RU: The Shape of Water)

Best Costume Design
Phantom Thread (RU: Beauty and the Beast)

Best Makeup & Hairstyling
Darkest Hour (RU: The Shape of Water)

Best Sound
Dunkirk (RU: Baby Driver)

Best Sound Effects
Star Wars: The Last Jedi (RU: Blade Runner 2049)

Best Visual Effects
Blade Runner 2049 (RU: War for the Planet of the Apes)

Best Foreign Language Film
The Square (RU: BPM (Beats Per Minute)

Best Documentary Feature
Faces Places (RU: Jane)

Best Youth Performance
Brooklynn Prince – The Florida Project (RU: Dafne Keen – Logan)

Best Breakthrough Performance: Male
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name (RU: Daniel Kaluuya – Get Out)

Best Breakthrough Performance: Female
Tiffany Haddish – Girls Trip (RU: Gal Gadot – Wonder Woman)

Best Voice-Over Performance
Will Arnett – The Lego Batman Movie (RU: Anthony Gonzalez – Coco)

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: Lady Bird)

Best Casting
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: The Shape of Water)

Best Feature Debut
Jordan Peele – Get Out (Directing) (RU: Kumail Nanjiani & Emily V. Gordon – The Big Sick (Writing))

Best Adapted Song
You’ll Never Know – The Shape of Water (RU: “Be Our Guest” – Beauty and the Beast)

Best Stunt Coordination
Baby Driver (RU: Wonder Woman)

Best Titles Sequence
Baby Driver (RU: Guardians of the Galaxy Vol. 2)

Most Cinematic Moment
Get Out – The Sunken Place (RU: Call Me by Your Name – Mr. Perlman’s Final Speech)

Best Movie Trailer
Logan – Trailer #1 (RU: Star Wars: The Last Jedi – Trailer #2)

Best Movie Poster
The Shape of Water – Poster #3 (RU: mother! – Poster #1)

32nd Cinematographers Guild Awards

(Announced: Feb. 17, 2018)

Best Cinematography
Blade Runner 2049

16th Visual Effects Society Awards

(Announced: Feb. 13, 2018)

Best Visual Effects in a Photoreal Feature
War for the Planet of the Apes

Best Supporting Visual Effects in a Photoreal Feature
Dunkirk

Best Visual Effects in an Animated Feature
Coco

Best Animated Character in a Photoreal Feature
War for the Planet of the Apes – Caesar

Best Animated Character in an Animation Feature
Coco – Hèctor

Best Created Environment in a Photoreal Feature
Blade Runner 2049 – Los Angeles

Best Created Environment in an Animated Feature
Coco – City of the Dead

Best Model in a Photoreal or Animated Project
Blade Runner 2049 – LAPD Headquarters

Best Compositing in a Photoreal Feature
War for the Planet of the Apes

Best Virtual Cinematography in a Photoreal Project
Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Groot Dance / Opening Fight

Best Effects Simulations in an Photoreal Feature
War for the Planet of the Apes

Best Effects Simulations in an Animated Feature
Coco

70th Writers Guild Awards

(Announced: Feb. 11, 2018)

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

Documentary Screenplay
Jane

22nd Satellite Awards

(Announced: Feb. 11, 2018)

Best Picture
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Major)
God’s Own Country (Independent)

Best Animated or Mixed Media
Coco

Best Director
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour (Major)
Harry Dean Stanton – Lucky (Independent)

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water (Major)
Diane Kruger – In the Fade (Independent)

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Lois Smith – Marjorie Prime

Best Original Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
The Disaster Artist

Best Original Score
Wonder Woman

Best Original Song
“Stand Up for Something” – Marshall

Best Film Editing
War for the Planet of the Apes

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Art Direction & Production Design
The Shape of Water

Best Costume Design
Phantom Thread

Best Sound Mixing & Editing
Dunkirk

Best Visual Effects
Blade Runner 2049

Best International Film
In the Fade – Germany

Best Documentary
Chasing Coral

Special Achievement Awards
Tesla Award
Robert Legato

Auteur Award
Greta Gerwig – Lady Bird

Ensemble, Motion Picture
Mudbound

Humanitarian Award
Stephen Chbosky – Wonder

Best First Feature
John Carroll Lynch – Lucky

31st USC Scripter Awards

(Announced: Feb. 10, 2018)

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

70th Directors Guild Awards

(Announced: Feb. 3, 2018)

Best Direction
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best First Feature
Jordan Peele – Get Out

Best Documentary Direction
Matthew Heineman – City of Ghosts

45th Annie Awards

(Announced: Feb. 3, 2018

Best Animated Feature
Coco

Best Animated Feature – Independent
The Breadwinner

Best Animated Short Subject
Dear Basketball

Best Animated Special Production
Revolting Rhymes

Best Animated Effects
Coco

Best Character Animation, Animated Feature
Coco (John Chun Chiu Lee)

Best Character Animation, Live Action Feature
War for the Planet of the Apes

Best Character Design
Coco

Best Directing
Coco – Lee Unkrich, Adrian Molina

Best Music
Coco – Michael Giacchino, Kristin Anderson-Lopez, Robert Lopez, Germaine Franco, Adrian Molina

Best Production Design
Coco

Best Storyboarding
Coco (Dean Kelly)

Best Voice Acting
Coco – Anthony Gonzalez (Miguel)

Best Writing
Coco – Adrian Molina, Matthew Aldrich

Best Editing
Coco

60th Grammy Awards

(Announced: Jan. 28, 2018)

Best Music Film
The Defiant Ones

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
La La Land

Best Score Soundtrack for Visual Media
La La Land

Best Song Written for Visual Media
How Far I’ll Go – Moana

38th London Critics Awards

(Announced: Jan. 28, 2018)

Best Picture
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Sean Baker – The Florida Project

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Hugh Grant – Paddington 2

Best Supporting Actress
Lesley Manville – Phantom Thread

Best Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Foreign-Language Film
Elle

Best Documentary
I Am Not Your Negro

Best British / Irish Film
Dunkirk

Best British / Irish Actor
Daniel Kaluuya – Get Out

Best British / Irish Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water/Maudie/Paddington 2

Best Young British / Irish Performer
Harris Dickinson – Beach Rats

Breakthrough British / Irish Filmmaker
Francis Lee – God’s Own Country

British / Irish Short Film
We Love Moses – Dionne Edwards

Technical Achievements
Production Design: Blade Runner 2049

The Dilys Powell Award
Kate Winslet

22nd Art Directors Guild Awards

(Announced: Jan. 27, 2018)

Best Period Art Direction
The Shape of Water

Best Fantasy Art Direction
Blade Runner 2049

Best Contemporary Art Direction
Logan

Best Animation Art Direction
Coco

57th American Cinema Editors Awards

(Announced: Jan. 26, 2018)

Best Drama Editing
Dunkirk

Best Comedy/Musical Editing
I, Tonya

Best Animation Editing
Coco

Best Documentary Editing
Jane

65th Sound Editors Guild Nominations

(Announced: Jan. 22, 2018)

Best Sound Editing: Sound Effects and Foley in a Feature Film
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Logan
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes

Best Sound Editing: Dialogue and ADR in a Feature Film
Baby Driver
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Detroit
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
War for the Planet of the Apes

Best Sound Editing & Music in an Animation Feature Film
The Breadwinner
Cars 3
Coco
Despicable Me 3
Ferdinand
The Lego Batman Movie

Best Sound Editing & Music in a Feature Documentary
Bill Nye: The Science Guy
Eric Clapton: Life in 12 Bars
Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of ISIS
Icarus
In Pursuit of Silence
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane
Score: A Film Music Documentary

Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in a Feature Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
Loveless
Thelma
Wolf Warrior 2

Best Sound Editing: Music in a Feature Film
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
King Arthur: Legend of the Sword
The Lost City of Z
The Shape of Water
Transformers: The Last Knight
Wonder Woman

Best Sound Editing: Music in a Musical Feature Film
Beauty and the Beast
Coco
The Greatest Showman

38th Golden Raspberry Nominations

(Announced: Jan. 22, 2018)

Worst Picture
Baywatch
The Emoji Movie
Fifty Shades Darker
The Mummy
Transformers XVII: The Last Knight

Worst Director
Darren Aronofsky – mother!
Michael Bay – Transformers XVII: Last Knight
James Foley – Fifty Shades Darker
Alex Kurtzman – The Mummy
Anthony (Tony) Leonidis – The Emoji Movie

Worst Actor
Tom Cruise – The Mummy
Johnny Depp – Pirates of The Caribbean XIII: Dead Men Tell No Tales
Jamie Dornan – Fifty Shades Darker
Zac Efron – Baywatch
Mark Wahlberg – Daddy’s Home 2 & Transformers XVII: The Last Knight

Worst Actress
Katherine Heigl – Unforgettable
Dakota Johnson – Fifty Shades Darker
Jennifer Lawrence – mother!
Tyler Perry – BOO! 2: A Medea Halloween
Emma Watson – The Circle

Worst Supporting Actor
Javier Bardem – mother! & Pirates of The Caribbean: Dead Men Tell No Tales
Russell Crowe – The Mummy
Josh Duhamel – Transformers XVII: Last Knight
Mel Gibson – Daddy’s Home 2
Anthony Hopkins – Collide & Transformers XVII: Last Knight

Worst Supporting Actress
Kim Basinger – Fifty Shades Darker
Sofia Boutella – The Mummy
Laura Haddock – Transformers XVII: Last Knight
Goldie Hawn – Snatched
Susan Sarandon – A Bad Moms Christmas

Worst Screenplay
Baywatch
The Emoji Movie
Fifty Shades Darker
The Mummy
Transformers XVII: The Last Knight

Worst Screen Combo
Any Combination of Two Characters, Two Sex Toys or Two Sexual Positions – Fifty Shades Darker
Any Combination of Two Humans, Two Robots or Two Explosions – Transformers XVII: Last Knight
Any Two Obnoxious Emojis – The Emoji Movie
Johnny Depp & His Worn Out Drunk Routine – Pirates of the Caribbean XIII: Dead Careers Tell No Tales
Tyler Perry & Either The Ratty Old Dress or Worn Out Wig – BOO! 2: A Madea Halloween

Worst Prequel, Remake, Rip-off or Sequel
Baywatch
BOO 2: A Medea Halloween
Fifty Shades Darker
The Mummy
Transformers XVII: Last Knight

24th Screen Actors Guild Awards

(Announced: Jan. 21, 2018)

Best Cast
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Stunt Ensemble
Wonder Woman

22nd Online Film & Television Nominations

(Announced: Jan. 21, 2018)

Best Picture
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
Mudbound
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Luca Guadagnino – Call Me by Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboard Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Hong Chau – Downsizing
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

Best Original Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water

Best Original Song
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me by Your Name
Remember Me – Coco
This Is Me – The Greatest Showman
Visions of Gideon – Call Me by Your Name

Best Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Costume Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Phantom Thread
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Makeup & Hairstyling
Darkest Hour
Guardians of the Galaxy Vol. 2
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

Best Sound
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Effects
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square

Best Documentary Feature
City of Ghosts
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
Last Men in Aleppo

Best Youth Performance
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project
Jacob Tremblay – Wonder

Best Breakthrough Performance: Male
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Harris Dickinson – Beach Rats
Daniel Kaluuya – Get Out
Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer
Kumail Nanjiani – The Big Sick

Best Breakthrough Performance: Female
Mary J. Blige – Mudbound
Gal Gadot – Wonder Woman
Tiffany Haddish – Girls Trip
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Voice-Over Performance
Will Arnett – The Lego Batman Movie
Alec Baldwin – The Boss Baby
Gael Garcia Bernal – Coco
Zach Galifianakis – The Lego Batman Movie
Anthony Gonzalez – Coco

Best Ensemble
Lady Bird
Mudbound
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Casting
Call Me by Your Name
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Feature Debut
Kogonada – Columbus (Writing / Directing)
Kumail Nanjiani & Emily V. Gordon – The Big Sick (Writing)
Jordan Peele – Get Out (Directing)
Aaron Sorkin – Molly’s Game (Directing)
Matt Spicer – Ingrid Goes West (Directing)

Best Adapted Song
Be Our Guest – Beauty and the Beast
Beauty and the Beast – Beauty and the Beast
La Llorona – Coco
Take Me Home, Country Road – Kingsman: The Golden Circle
You’ll Never Know – The Shape of Water

Best Stunt Coordination
Baby Driver
Dunkirk
Logan
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

Best Titles Sequence
Baby Driver
Call Me by Your Name
Guardians of the Galaxy Vol. 2
The Shape of Water
Spider-Man: Homecoming

Most Cinematic Moment
Call Me by Your Name – Mr. Perlman’s Final Speech
Coco – Miguel Sings to Mama Coco
Get Out – The Sunken Place
Star Wars: The Last Jedi – The Hyperspace Gambit
Wonder Woman – No Man’s Land

Best Movie Trailer
Blade Runner 2049 – Trailer #2
Call Me by Your Name – Trailer #1
Logan – Trailer #1
Star Wars: The Last Jedi – Trailer #2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Trailer #1

Best Movie Poster
Call Me by Your Name – Poster #1
mother! – Poster #1
Okja – Poster #1
The Post – Poster #1
The Shape of Water – Poster #3

29th Producers Guild Awards

(Announced: Jan. 20, 2018)

Best Picture
The Shape of Water

Best Animated Feature
Coco

Best Documentary
Jane

9th Denver Film Critics Awards

(Announced: Jan. 18, 2018)

Best Film
Lady Bird

Best Animated Film
Coco

Best Director
Christopher Nolan – Dunkirk

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

Best Score
Dunkirk

Best Original Song
Remember Me – Coco

Best Special Effects
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language Film
Thelma

Best Documentary
Faces Places

Best Sci-Fi/Horror Film
Get Out

Best Comedy
The Big Sick

16th Visual Effects Society Nominations

(Announced: Jan. 16, 2018)

Best Visual Effects in a Photoreal Feature
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best Supporting Visual Effects in a Photoreal Feature
Darkest Hour
Downsizing
Dunkirk
mother!
Only the Brave

Best Visual Effects in an Animated Feature
Captain Underpants
Cars 3
Coco
Despicable Me 3
The Lego Batman Movie
The Lego Ninjago Movie

Best Animated Character in a Photoreal Feature
Blade Runner 2049 – Rachael
Kong: Skull Island – Kong
War for the Planet of the Apes – Bad Ape
War for the Planet of the Apes – Caesar

Best Animated Character in an Animation Feature
The Boss Baby – Boss Baby
Coco – Hèctor
Despicable Me 3 – Bratt
The Lego Ninjago Movie – Garma Mecha Man
The Lego Ninjago Movie – Garmadon

Best Created Environment in a Photoreal Feature
Blade Runner 2049 – Los Angeles
Blade Runner 2049 – Trash Mesa
Blade Runner 2049 – Vegas
War for the Planet of the Apes – Hidden Fortress
War for the Planet of the Apes – Prison Camp

Best Created Environment in an Animated Feature
Cars 3 – Abandoned Racetrack
Coco – City of the Dead
Despicable Me 3 – Hollywood Destruction
The Lego Ninjago Movie – Ninjago City

Best Model in a Photoreal or Animated Project
Blade Runner 2049 – LAPD Headquarters
Despicable Me 3 – Dru’s Car
Life – The ISS
US Marines – Anthem; Monument

Best Compositing in a Photoreal Feature
Blade Runner 2049 – LAPD Approach and Joy Holograms
Kong: Skull Island
Thor: Ragnarok – Bridge Battle
War for the Planet of the Apes

Best Virtual Cinematography in a Photoreal Project
Beauty and the Beast – Be Our Guest
Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Groot Dance / Opening Fight
Star Wars: The Last Jedi – Crait Surface Battle
Thor: Ragnarok – Valkyrie’s Flashback

Best Effects Simulations in an Photoreal Feature
Kong: Skull Island
Only the Brave – Fire & Smoke
Star Wars: The Last Jedi – Bombing Run
Star Wars: The Last Jedi – Mega Destroyer Destruction
War for the Planet of the Apes

Best Effects Simulations in an Animated Feature
The Boss Baby
Cars 3
Coco
Despicable Me 3
Ferdinand

31st USC Scripter Nominations

(Announced: Jan. 16, 2018)

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
The Lost City of Z
Molly’s Game
Mudbound
Wonder Woman

7th Georgia Critics Awards

(Announced: Jan. 12, 2018)

Best Picture
Lady Bird

Best Animated Feature
Coco

Best Director
Greta Gerwig – Lady Bird

Best Actor
Daniel Kaluuya – Get Out

Best Actress
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
The Disaster Artist

Best Original Score
Dunkirk

Best Original Song
Remember Me – Coco

Best Cinematography
Dunkirk

Best Production Design
Blade Runner 2049

Best Foreign Film
The Square

Best Documentary
Jane

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakthrough Award
Jordan Peele – Get Out

Oglethorpe Award for Excellence in Georgia Cinema
Edgar Wright – Baby Driver

23rd Broadcast Critics Awards

(Announced: Jan. 11, 2018)

Best Picture
The Shape of Water

Best Animated Feature
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

Best Score
The Shape of Water

Best Song
Remember Me – Coco

Best Editing
TIE:
Baby Driver
Dunkirk

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Production Design
The Shape of Water

Best Costume Design
Phantom Thread

Best Hair & Makeup
Darkest Hour

Best Visual Effects
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Young Actor/Actress
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Acting Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Action Movie
Wonder Woman

Best Comedy
The Big Sick

Best Actor in a Comedy
James Franco – The Disaster Artist

Best Actress in a Comedy
Margot Robbie – I, Tonya

Best Sci-Fi/Horror Movie
Get Out

70th Directors Guild Nominations

(Announced: Jan. 11, 2018)

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best First Feature
Geremy Jasper – Patti Cake$
William Oldroyd – Lady Macbeth
Jordan Peele – Get Out
Taylor Sheridan – Wind River
Aaron Sorkin – Molly’s Game

18th Vancouver Critics – Canadian Awards

(Announced: Jan. 10, 2018)

Best Canadian Film
Never Steady, Never Still

Best Actor in a Canadian Film
Ronnie Rowe – Black Cop

Best Actress in a Canadian Film
Shirley Henderson – Never Steady, Never Still

Best Supporting Actor in a Canadian Film
Ben Cotton – Gregoire

Best Supporting Actress in a Canadian Film
Morgan Taylor Campbell – Gregoire

Best Director of a Canadian Film
Kathleen Hepburn – Never Steady, Never Still

Best Screenplay for a Canadian Film
Fake Tattoos

Best Canadian Documentary
Maison du Bonheur

Best British Columbia Film
Never Steady, Never Still

One to Watch
Cody Brown – Gregoire

21st Toronto Critics – Canadian Film

(Announced: Jan. 10, 2018)

Best Canadian Film
Werewolf

70th Directors Guild Doc Nominations

(Announced: Jan. 10, 2018)

Best Documentary Director
Ken Burns & Lynn Novick – The Vietnam War
Bryan Fogel – Icarus
Matthew Heineman – City of Ghosts
Steve James – Abacus: Small Enough to Jail
Errol Morris – Wormwood

20th Costume Designers Guild Nominations

(Announced: Jan. 10, 2018)

Best Period Costume Design
Dunkirk
The Greatest Showman
Murder on the Orient Express
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Fantasy Costume Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Star Wars: The Last Jedi
Thor: Ragnarok
Wonder Woman

Best Contemporary Costume Design
Get Out
I, Tonya
Kingsman: The Golden Circle
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

25th Cinema Audio Society Nominations

(Announced: Jan. 10, 2018)

Best Sound Mixing – Live Action
Baby Driver
Dunkirk
Star Wars: The Last Jedi
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Sound Mixing – Animated
Cars 3
Coco
Despicable Me 3
Ferdinand
The Lego Batman Movie

Best Sound Mixing – Documentary
An Inconvenient Truth: Truth to Power
Eric Clapton: Life in 12 Bars
Gaga: Five Feet Two
Jane
Long Strange Trip

32nd Cinematographers Guild Nominations

(Announced: Jan. 9, 2018)

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

59th British Academy Nominations

(Announced: Jan. 9, 2018)

Best Film
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Luca Guadagnino – Call Me by Your Name
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Annette Bening – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Hugh Grant – Paddington 2
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer – All the Money in the World
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Original Screenplay
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Best Original Music
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Best Costume Design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Makeup & Hair
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Best Sound
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Special Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best Film Not in the English Language
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Best Documentary
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Best British Short Animation
Have Heart
Mamoon
Poles Apart

Best British Short Film
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

Best British Film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Rising Star Award
Timothée Chalamet
Daniel Kaluuya
Josh O’Connor
Florence Pugh
Tessa Thompson

Outstanding Debut
The Ghoul
I Am Not a Witch
Jawbone
Kingdom of Us
Lady Macbeth

7th Georgia Critics Nominations

(Announced: Jan. 8, 2018)

Best Picture
Baby Driver
The Big Sick
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent
My Entire High School Sinking Into the Sea

Best Director
Edgar Wright – Baby Driver
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes

Best Actress
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Tatiana Maslany – Stronger
Laurie Metcalf – Lady Bird
Bria Vinaite – The Florida Project

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

Best Original Score
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes

Best Original Song
I Get Overwhelmed – A Ghost Story
Mighty River – Mudbound
Mystery of Love – Call Me by Your Name
Remember Me – Coco
This is Me – The Greatest Showman

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Florida Project
Mudbound
The Shape of Water

Best Production Design
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
In the Fade
The Square
Thelma

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Jane
Jim & Andy: The Great Beyond – Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton
Kedi
LA 92

Best Ensemble
Get Out
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakthrough Award
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name, Hostiles, Hot Summer Nights, Lady Bird
Greta Gerwig – Lady Bird
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Jordan Peele – Get Out
Brooklynn Prince – The Florida Project

13th Austin Critics Awards

(Announced: Jan. 8, 2018)

Best Film
Get Out

Best Animated Film
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

Best Score
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Foreign Language Film
Okja

Best Documentary
Faces Places

Best First Film
Get Out

Breakthrough Artist
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name, Lady Bird, Hostiles

Best Austin Film
I Don’t Feel at Home in This World Anymore

Special Honorary Awards
To The Shape of Water’s Doug Jones and War for the Planet of the Apes’ Andy Serkis for their exemplary body and motion-capture performances, respectively.

To honor Harry Dean Stanton, for his body of work

Top Ten

  1. The Shape of Water
  2. Call Me by Your Name
  3. Lady Bird
  4. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  5. The Florida Project
  6. Dunkirk
  7. Get Out
  8. I, Tonya
  9. The Big Sick
  10. Logan

75th Golden Globe Awards

(Announced: Jan. 7, 2018)

Best Picture, Drama
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Picture, Comedy/Musical
Lady Bird

Best Picture, Animated
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor, Drama
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress, Drama
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actor, Comedy/Musical
James Franco – The Disaster Artist

Best Actress, Comedy/Musical
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Score
The Shape of Water

Best Song
This Is Me – The Greatest Showman

Best Foreign Language Film
In the Fade

10th Houston Critics Awards

(Announced: Jan. 7, 2018)

Best Picture
Lady Bird

Best Animated Film
Coco

Best Director
Greta Gerwig – Lady Bird

Best Actor
James Franco – The Disaster Artist

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Screenplay
Lady Bird

Best Original Song
Remember Me – Coco

Best Original Score
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Visual Effects
Blade Runner 2049

Best Foreign Film
Thelma

Best Documentary
Jane

Best Poster Design
The Shape of Water

Texas Independent Film Award
A Ghost Story

52nd National Society of Film Critics Awards

(Announced: Jan. 6, 2018)

Best Picture

  1. Lady Bird (41 points)
  2. Get Out (39 points)
  3. Phantom Thread (XX points)

Best Director

  1. Greta Gerwig – Lady Bird (37 points)
  2. Jordan Peele – Get Out (36 points)
  3. Paul Thomas Anderson – Phantom Thread (36 points)

Best Actor

  1. Daniel Kaluuya – Get Out (44 points)
  2. Daniel Day-Lewis – Phantom Thread (34 points)
  3. Timothée Chalamet – Call Me by Your Name (24 points)

Best Actress

  1. Sally Hawkins – The Shape of Water, Maudie (49 points)
  2. Saoirse Ronan – Lady Bird (44 points)
  3. Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (24 points)
  4. Cynthia Nixon – A Quiet Passion (24 points)

Best Supporting Actor

  1. Willem Dafoe – The Florida Project (62 points)
  2. Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name, The Shape of Water,
    The Post (25 points)
  3. Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (23 points)

Best Supporting Actress

  1. Laurie Metcalf – Lady Bird (74 points)
  2. Lesley Manville – Phantom Thread (36 points)
  3. Allison Janny – I, Tonya (24 points)

Best Screenplay

  1. Lady Bird (50 points)
  2. Get Out (49 points)
  3. Phantom Thread (31 points)

Best Cinematography

  1. Blade Runner 2049 (40 points)
  2. Dunkirk (39 points)
  3. The Florida Project (36 points)

Best Foreign-Language Film

  1. Graduation (36 points)
  2. Faces Places (30 points)
  3. BPM (Beats Per Minute) (29 points)

Best Documentary

  1. Faces Places (70 points)
  2. Ex Libris: The New York Public Library (34 points)
  3. Dawson City: Frozen Time (32 points)

Experimental Film
Good Luck

Film Heritage Award
One Way or Another: Black Women’s Cinema, 1970-1991
Dan Talbot

Special citation for film awaiting American distribution
Spoor (Pokot)

29th Producers Guild Nominations

(Announced: Jan. 5, 2018)

Best Picture
The Big Sick
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
Molly’s Game
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Wonder Woman

Best Animated Feature
The Boss Baby
Coco
Despicable Me 3
Ferdinand
The Lego Batman Movie

9th Make-Up Artists Guild Nominations

(Announced: Jan. 5, 2018)

Best Period and/or Character Make-up
Blade Runner 2049
Bright
Darkest Hour
The Greatest Showman
I, Tonya

Best Period and/or Character Hair Styling
Atomic Blonde
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya

Best Special Make-up Effects
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Darkest Hour
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Wonder

Best Contemporary Make-up
Baby Driver
The Big Sick
Ghost in the Shell
Pitch Perfect 3
Wonder

Best Contemporary Hair Styling
The Big Sick
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Pitch Perfect 3
Wonder

70th Writers Guild Nominations

(Announced: Jan. 4, 2018)

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

Documentary Screenplay
Betting on Zero
Jane
No Stone Unturned
Oklahoma City

22nd Art Directors Guild Nominations

(Announced: Jan. 4, 2018)

Best Period Art Direction
Darkest Hour
Dunkirk
Murder on the Orient Express
The Post
The Shape of Water

Best Fantasy Art Direction
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

Best Contemporary Art Direction
Downsizing
Get Out
Lady Bird
Logan
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animation Art Direction
Cars 3
Coco
Despicable Me 3
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

57th American Cinema Editors Nominations

(Announced: Jan. 3, 2018)

Best Drama Editing
Blade Runner 2049
Dunkirk
Molly’s Game
The Post
The Shape of Water

Best Comedy/Musical Editing
Baby Driver
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animation Editing
Coco
Despicable Me 3
The Lego Batman Movie

Best Documentary Editing
Cries from Syria
Jane
Joan Didion: The Center Will Hold
LA 92

12th Oklahoma Critics Awards

(Announced: Jan. 2, 2018)

Best Picture
Get Out (RU: The Shape of Water)

Best Animated Feature
Coco (RU: The Lego Batman Movie)

Best Director
Jordan Peele – Get Out (RU: Guillermo del Toro – The Shape of Water)

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour (RU: James Franco – The Disaster Artist)

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water (RU: Saoirse Ronan – Lady Bird)

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project (RU: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird (RU: Allison Janney – I, Tonya)

Best Original Screenplay
Get Out (RU: Lady Bird)

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name (RU: The Disaster Artist)

Best Foreign Language Film
The Square (RU: First They Killed My Father)

Best Documentary
Oklahoma City (RU: One of Us)

Best Ensemble
Get Out (RU: The Big Sick)

Best First Film
Jordan Peele – Get Out

Most Disappointing Film
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: TIE: Justice League, The Dark Tower)

Best Body of Work
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name, The Shape of Water, The Post (RU: Tracy Letts – The Lovers, Lady Bird, The Post)

Ten Best Films

  1. Get Out
  2. The Shape of Water
  3. Lady Bird
  4. Dunkirk
  5. Good Time
  6. Blade Runner 2049
  7. Call Me by Your Name
  8. The Florida Project
  9. Wonder Woman
  10. The Big Sick

6th North Carolina Critics Awards

(Announced: Jan. 2, 2018)

Best Picture
Get Out

Best Animated Feature
Coco

Best Director
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
TIE
The Disaster Artist
Molly’s Game

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Special Effects
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language Film
Okja

Best Documentary
Kedi

Ken Hanke Memorial Tar Heel Award
(To an artist or film with a special connection to North Carolina.)
Emily V. Gordon (born and raised in Winston-Salem and a graduate of UNC-Greensboro, Gordon is recognized for writing and co-producing The Big Sick)

May It Last: A Portrait of the Avett Brothers (documentary profiles the popular North Carolina musicians)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (the studio drama was filmed in part in North Carolina).

21st Las Vegas Critics Awards

(Announced: Jan. 1, 2018)

Best Picture
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Daniel Kaluuya – Get Out

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

Best Score
The Shape of Water

Best Song
Remember Me – Coco

Best Film Editing
Baby Driver

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Art Direction
Blade Runner 2049

Best Costume Design
Blade Runner 2049

Best Visual Effects
Blade Runner 2049

Best Foreign Film
First They Killed My Father

Best Documentary
Jane

Best Action Film
Star Wars: The Last Jedi

Best Family Film
Coco

Best Horror/Sci-Fi Film
Get Out

Best Comedy Film
The Big Sick

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Filmmaker
Jordan Peele – Get Out

Best Youth in Film
Brooklynn Prince – The Florida Project

William Hlden Lifetime Achievement Award
Lois Smith

Top Ten Films

  1. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  2. The Florida Project
  3. Get Out
  4. The Shape of Water
  5. The Big Sick
  6. Dunkirk
  7. I, Tonya
  8. Call Me by Your Name
  9. Wind River
  10. Star Wars: The Last Jedi

13th Austin Critics Nominations

(Announced: Dec. 30, 2018)

Best Film
Call Me by Your Name
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
The Breadwinner
Coco
The Lego Batman Movie
Loving Vincent
Your Name.

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan – Lady Bird
Margot Robbie – I, Tonya
Kristen Stewart – Personal Shopper

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
The Beguiled
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Molly’s Game
Mudbound

Best Original Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Best Foreign Language Film
Blade of the Immortal
Okja
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Faces Places
Icarus
Jane
Kedi
The Work

Best First Film
Dave McCary – Brigsby Bear
Jordan Peele – Get Out
Macon Blair – I Don’t Feel at Home in This World Anymore
Matt Spicer – Ingrid Goes West
Aaron Sorkin – Molly’s Game

Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist
Mary J. Blige – Mudbound
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name, Lady Bird
Greta Gerwig – Lady Bird
Brooklynn Prince – The Florida Project
Florence Pugh – Lady Macbeth

Best Austin Film
Barracuda
I Don’t Feel at Home in This World Anymore
Infinity Baby
Last Flag Flying
Shot Caller

21st Online Critics Awards

(Announced: Dec. 28, 2017)

Best Picture
Get Out (RU: The Shape of Water)

Best Animated Feature
Coco (RU: The Breadwinner)

Best Director
Christopher Nolan – Dunkirk (RU: TIE: Guillermo del Toro – The Shape of Water, Jordan Peele – Get Out)

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour (RU: Daniel Kaluuya – Get Out)

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water (RU: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: Richard Jenkins – The Shape of Water)

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird (RU: Allison Janney – I, Tonya)

Best Original Screenplay
Get Out (RU: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name (RU: The Disaster Artist)

Best Editing
Dunkirk (RU: Baby Driver)

Best Cinematography
Blade Runner 2049 (RU: The Shape of Water)

Best Film Not in the English Language
BPM (Beats Per Minute) (RU: The Square)

Best Documentary
Faces Places (RU: Jane)

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: Mudbound)

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name (RU: Daniel Kaluuya – Get Out)

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

6th North Carolina Critics Nominations

(Announced: Dec. 26, 2017)

Best Picture
The Florida Project
Get Out
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Sean Baker – The Florida Project
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Tom Hanks – The Post
Kaluuya, Daniel – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer – All The Money in the World
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
The Lost City of Z
Molly’s Game
Mudbound

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Florida Project
Mudbound
The Shape of Water

Best Special Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)
Faces Places
First They Killed My Father
Frantz
Okja
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Jane
Kedi
Last Men in Aleppo

21st Florida Critics Awards

(Announced: Dec. 24, 2017)

Best Picture
Dunkirk (RU: Lady Bird)

Best Animated
Coco (RU: Loving Vincent)

Best Director
Christopher Nolan – Dunkirk (RU: Greta Gerwig – Lady Bird)

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name (RU: Gary Oldman – Darkest Hour)

Best Actress
Margot Robbie – I, Tonya (RU: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: Willem Dafoe – The Florida Project)

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya (RU: Laurie Metcalf – Lady Bird)

Best Original Screenplay
Get Out (RU: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name (RU: The Disaster Artist)

Best Score
Blade Runner 2049 (RU: Dunkirk)

Best Cinematography
Blade Runner 2049 (RU: Dunkirk)

Best Art Direction/Production Design
Blade Runner 2049 (RU: Dunkirk)

Best Visual Effects
Blade Runner 2049 (RU: War for the Planet of the Apes)

Best Foreign Language
BPM (Beats Per Minute) (RU: The Square)

Best Documentary
Jane (RU: Ex Libris: New York Public Library)

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: Dunkirk)

Best First Film
Get Out (RU: God’s Own Country)

Best Breakout
Timothée Chalamet (RU: Jordan Peele)

7th Nevada Critics Awards

(Announced: Dec. 23, 2017)

Best Film
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Movie
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
TIE
Gary Oldman – Darkest Hour
James Franco – The Disaster Artist

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Original Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
The Disaster Artist

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Production Design
The Shape of Water

Best Visual Effects
Blade Runner 2049

Best Documentary
Jane

Best Youth Performance
Brooklynn Prince – The Florida Project

21st Florida Critics Nominations

(Announced: Dec. 21, 2017)

Best Picture
Call Me By Your Name
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Barry Keoghan – The Killing of A Sacred Deer
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
The Big Sick
Dunkirk
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
The Lost City of Z
Marjorie Prime
Molly’s Game
Wonderstruck

Best Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Dunkirk
Personal Shopper
The Post
The Shape of Water
Wonderstruck

Best Art Direction/Production Design
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Wonderstruck

Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
Guardians of the Galaxy 2
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Loveless
The Ornithologist
The Square

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: New York Public Library
Faces Places
Jane
Joan Didion: The Center Will Not Hold
Kedi

Best Ensemble
The Big Sick
Dunkirk
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best First Film
Get Out
God’s Own Country
Ingrid Goes West
Molly’s Game

Best Breakout
Timothée Chalamet
Barry Keoghan
Greta Gerwig
Jordan Peele
Millicent Simmonds

17th Phoenix Critics Awards

(Announced: Dec. 19, 2017)

Best Picture
The Shape of Water

Best Animated Film
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Original Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
The Disaster Artist

Best Original Score
The Shape of Water

Best Original Song
Remember Me – Coco

Best Film Editing
Dunkirk

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Production Design
The Shape of Water

Best Costume Design
Beauty and the Beast

Best Visual Effects
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language Film
First They Killed My Father

Best Documentary Film
City of Ghosts

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Overlooked Film of the Year
Gifted

Best Breakthrough Performance
Mckenna Grace – Gifted

Best Youth Performance
McKenna Grace – Gifted

38th London Critics Nominations

(Announced: Dec. 19, 2017)

Best Picture
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
God’s Own Country
Lady Bird
Loveless
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Sean Baker – The Florida Project
Guillermo Del Toro – The Shape of Water
Luca Guadagnino – Call Me by Your Name
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Annette Bening – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Sally Hawkins – The Shape of Water
Isabelle Huppert – Elle
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Florence Pugh – Lady Macbeth

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Hugh Grant – Paddington 2
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Lily Gladstone – Certain Women
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
Call Me by Your Name
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Foreign-Language Film
Aquarius
Elle
The Handmaiden
Loveless
Raw

Best Documentary
78/52
Human Flow
I Am Not Your Negro
Jane
The Work

Best British / Irish Film
Dunkirk
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best British / Irish Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Colin Farrell – The Killing of a Sacred Deer/The Beguiled
Daniel Kaluuya – Get Out
Josh O’Connor – God’s Own Country
Gary Oldman – Darkest Hour/The Space Between Us

Best British / Irish Actress
Emily Beecham – Daphne
Judi Dench – Victoria & Abdul/Murder on the Orient Express
Sally Hawkins – The Shape of Water/Maudie/Paddington 2
Florence Pugh – Lady Macbeth
Saoirse Ronan – Lady Bird/Loving Vincent

Best Young British / Irish Performer
Harris Dickinson – Beach Rats
Tom Holland – The Lost City of Z/Spider-Man: Homecoming
Noah Jupe – Suburbicon/Wonder/The Man With the Iron Heart
Dafne Keen – Logan
Fionn Whitehead – Dunkirk

Breakthrough British / Irish Filmmaker
Alice Birch – Lady Macbeth
Simon Farnaby – Paddington 2/Mindhorn
Francis Lee – God’s Own Country
Rungano Nyoni – I Am Not a Witch
William Oldroyd – Lady Macbeth

British / Irish Short Film
The Cloud of Unknowing – Mike Hannon
The Dog and the Elephant – Mike Sharpe
Tuesday – Charlotte Wells
We Love Moses – Dionne Edwards
Your Mother and I – Anna Maguire

Technical Achievements
Music: Dunkirk
Cinematography: God’s Own Country
Cinematography: The Lost City of Z
Production Design: Blade Runner 2049
Costume Design: Lady Macbeth
Costume Design: Phantom Thread
Hair & Makeup: The Love Witch
Visual Effects: Paddington 2
Visual Effects: Star Wars: The Last Jedi
Stunt Coordination: Baby Driver

The Dilys Powell Award
Kate Winslet

18th Vancouver Critics Awards

(Announced: Dec. 18, 2017)

Best Picture
Lady Bird

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread

Best Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Best Actress
Saiorse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
Get Out

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)

Best Documentary
Ex Libris: The New York Public Library

26th Southeastern Critics Awards

(Announced: Dec. 18, 2017)

Best Film

  1. Get Out
  2. The Shape of Water
  3. Dunkirk
  4. Lady Bird
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  6. The Post
  7. The Florida Project
  8. Call Me by Your Name
  9. Darkest Hour
  10. The Disaster Artist

Best Animated Film
Coco (RU: Loving Vincent)

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water (RU: Christopher Nolan – Dunkirk)

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour (RU: James Franco – The Disaster Artist)

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water (RU: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: Willem Dafoe – The Florida Project)

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird (RU: Allison Janney – I, Tonya)

Best Original Screenplay
Get Out (RU: Lady Bird)

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name (RU: Mudbound)

Best Cinematography
Dunkirk (RU: Blade Runner 2049)

Best Foreign Language Film
First They Killed My Father (RU: The Square)

Best Documentary
Jane (RU: Faces Places)

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: The Post)

Gene Wyatt Award
Mudbound (RU: The Florida Project)

2nd Seattle Critics Awards

(Announced: Dec. 18, 2017)

Best Picture
Get Out

Best Animated
Coco

Best Director
Christopher Nolan – Dunkirk

Best Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Best Actress
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
Lady Bird

Best Original Score
Phantom Thread

Best Film Editing
Dunkirk

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Production Design
Blade Runner 2049

Best Costume Design
Phantom Thread

Best Visual Effects
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language
Raw

Best Documentary
Faces Places

Best Ensemble
Get Out

Best Youth Performance
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Villain
Dennis & The Horde – Split (portrayed by James McAvoy

9th Indiana Critics Awards

(Announced: Dec. 18, 2017)

Best Film
Lady Bird (RU: The Shape of Water)

Other Finalists (Alphabetical):
Blade Runner 2049
Brigsby Bear
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
The Post
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
Coco (RU: Loving Vincent)

Best Director
Greta Gerwig – Lady Bird (RU: Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Harry Dean Stanton – Lucky (RU: Gary Oldman – Darkest Hour)

Best Actress
Saoirse Ronan – Lady Bird (RU: Sally Hawkins – Maudie)

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project (RU: Doug Jones – The Shape of Water)

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird (RU: Allison Janney – I, Tonya)

Best Original Screenplay
Lady Bird (RU: Get Out)

Best Adapted Screenplay
Logan (RU: Blade Runner 2049)

Best Musical Score
The Shape of Water (RU: Blade Runner 2049)

Best Foreign Language Film
Faces Places (RU: BPM (Beats Per Minute)

Best Documentary
Let It Fall: Los Angeles 1982-1992 (RU: Liyana)

Best Ensemble<
The Florida Project (RU: The Post)

Best Vocal / Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes (RU: Sean Gunn & Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2)

Breakout of the Year
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name, Lady Bird (RU: Kogonada – Columbus)

Original Vision Award
Loving Vincent (RU: Brigsby Bear)

The Hoosier Award
Columbus

16th Utah Critics Awards

(Announced: Dec. 18, 2017)

Best Film
A Ghost Story (RU: Dunkirk)

Best Animated Feature
Coco (RU: The Lego Batman Movie)

Best Director
Christopher Nolan – Dunkirk (RU: David Lowery – A Ghost Story)

Best Actor
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes (RU: James Franco – The Disaster Artist)

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water (RU: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project (RU: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Supporting Actress
Tatiana Maslany – Stronger (RU: Allison Janney – I, Tonya)

Best Original Screenplay
Get Out (RU: TIE: Lady Bird, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Adapted Screenplay
Blade Runner 2049 (RU: The Disaster Artist)

Best Original Score
The Shape of Water (RU: Blade Runner 2049)

Best Cinematography
Blade Runner 2049 (RU: Dunkirk)

Best Non-English Language Film
Thelma (RU: TIE: A Fantastic Woman, Raw)

Best Documentary
Jane (RU: Chasing Coral)

21st Online Critics Nominations

(Announced: Dec. 17, 2017)

Best Picture
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco
In This Corner of the World
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
The Beguiled
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
The Lost City of Z
Molly’s Game

Best Editing
Baby Driver
Dunkirk
Good Time
I, Tonya
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Lost City of Z
Mudbound
The Shape of Water

Best Film Not in the English Language
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Best Ensemble
Get Out
Lady Bird
Mudbound
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Brooklynn Prince – The Florida Project
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

12th St. Louis Critics Awards

(Announced: Dec. 17, 2017
Best Film
The Shape of Water

Best Animated Film
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Richard Jenkins – The Shape of Water

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
The Disaster Artist

Best Score
Phantom Thread

Best Editing
Baby Driver

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Production Design
The Shape of Water

Best Visual Effects
Blade Runner 2049

Best Foreign Language Film
Land of Mine

Best Documentary
Jane

Best Soundtrack
Baby Driver

Best Scene
The Disaster Artist – Sixty-seven takes of “I did not hit her”

51st Kansas City Critics Awards

(Announced: Dec. 17, 2017)

Best Picture
Get Out

Best Animated Feature
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
TIE
Call Me by Your Name
Logan

Best Foreign Language Film
In the Fade

Best Documentary
Jane

Best Sci-Fi/Fantasy/Horror Film
Get Out

Best LGBT Film
Call Me by Your Name

18th Vancouver Critics Nominations

(Announced: Dec. 15, 2017)

Best Picture
Dunkirk
Lady Bird
Phantom Thread

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
Get Out
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
The Square

Best Documentary
Ex-Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane

Best Canadian Film
Black Cop
Fail to Appear
Never Steady, Never Still

Best Director of a Canadian Film
Sofia Bohdanowicz – Maison du bonheur
Denis Côté – A Skin So Soft
Kathleen Hepburn – Never Steady, Never Still

Best Actor in a Canadian Film
Jared Abrahamson – Gregoire
Ronnie Rowe – Black Cop
Anthony Therrien – Fake Tattoos

Best Actress in a Canadian Film
Deragh Campbell – Fail to Appear
Shirley Henderson – Never Steady, Never Still
Rose-Marie Perreault – Fake Tattoos

Best Supporting Actor in a Canadian Film
Joe Buffalo – Luk’Luk’I
Ben Cotton – Gregoire
Nathan Roder – Fail to Appear

Best Supporting Actress in a Canadian Film
Morgan Taylor Campbell – Gregoire
Grace Glowicki – Cardinals
Yaité Ruiz – All You Can Eat Buddha

Best Screenplay for a Canadian Film
Fake Tattoos
Gregoire
Never Steady, Never Still

Best Canadian Documentary
In the Waves
Maison du bonheur
A Skin so Soft
Unarmed Verses

Best British Columbia Film
Gregoire
Never Steady, Never Still
The Road Forward
Luk’Luk’I

One to Watch
Cody Bown – Gregoire
Winston DeGiobbi – Mass for Shut-Ins
Seth A. Smith – The Crescent

24th Screen Actors Guild Nominations

(Announced: Dec. 13, 2017)

Best Cast
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
Mudbound
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq.

Best Actress
Judi Dench – Victoria & Abdul
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Steve Carell – Battle of the Sexes
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Stunt Ensemble
Baby Driver
Dunkirk
Logan
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

25th Dallas Area Critics Awards

(Announced: Dec. 13, 2017)

Top Ten Films

  1. The Shape of Water
  2. The Post
  3. Lady Bird
  4. Call Me by Your Name
  5. Get Out
  6. Dunkirk
  7. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  8. I, Tonya
  9. The Florida Project
  10. Darkest Hour

Best Animated Film

  1. Coco
  2. Loving Vincent

Best Director

  1. Guillermo del Toro – The Shape of Water
  2. Greta Gerwig – Lady Bird
  3. Christopher Nolan – Dunkirk
  4. Steven Spielberg – The Post
  5. Jordan Peele – Get Out

Best Actor

  1. Gary Oldman – Darkest Hour
  2. James Franco – The Disaster Artist
  3. Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
  4. Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
  5. Tom Hanks – The Post

Best Actress

  1. Sally Hawkins – The Shape of Water
  2. Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  3. Margot Robbie – I, Tonya
  4. Saoirse Ronan – Lady Bird
  5. Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor

  1. Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  2. Willem Dafoe – The Florida Project
  3. Richard Jenkins – The Shape of Water
  4. Armie Hammer – Call Me by Your Name
  5. Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress

  1. Allison Janney – I, Tonya
  2. Laurie Metcalf – Lady Bird
  3. Mary J. Blige – Mudbound
  4. Holly Hunter – The Big Sick
  5. Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Screenplay

  1. Lady Bird
  2. The Shape of Water

Best Musical Score

  1. The Shape of Water
  2. Dunkirk

Best Cinematography

  1. The Shape of Water
  2. Blade Runner 2049

Best Foreign Language Film

  1. The Square
  2. Thelma
  3. BPM (Beats Per Minute)
  4. First They Killed My Father
  5. In the Fade

Best Documentary

  1. City of Ghosts
  2. Jane
  3. An Inconvenient Sequel: Truth to Power
  4. Ex Libris: The New York Public Library
  5. Last Men in Aleppo

Russell Smith Award (best low-budget, cutting-edge independent film)
The Florida Project

30th Chicago Critics Awards

(Announced: Dec. 12, 2017)

Best Picture
Lady Bird

Best Animated Film
Coco

Best Director
Christopher Nolan – Dunkirk

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Best Actress
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

Best Original Score
Phantom Thread

Best Editing
Baby Driver

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Art Direction
Blade Runner 2049

Best Foreign Film
The Square

Best Documentary
Jane

Most Promising Performer
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Most Promising Filmmaker
Greta Gerwig – Lady Bird

17th Phoenix Critics Nominations

(Announced: Dec. 12, 2017)

Best Picture
The Big Sick
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
Mudbound
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Wind River

Best Animated Film
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Daniel Kaluuya – Get Out
James McAvoy – Split
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Shannon – The Shape of Water
Patrick Stewart – Logan

Best Supporting Actress
Holly Hunter – The Big Sick
Alison Janney – I, Tonya
Tatiana Maslany – Stronger
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Molly’s Game
Mudbound

Best Original Score
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Murder on the Orient Express
The Shape of Water

Best Original Song
Evermore – Beauty And The Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Mighty River – Mudbound
Hold the Light – Only the Brave

Best Film Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Post
The Shape of Water

Best Cinematography
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
Murder on the Orient Express
The Shape of Water

Best Costume Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Murder on the Orient Express
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

Best Foreign Language Film
Blade of the Immortal
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Documentary Film
Bombshell: The Hedy Lamarr Story
City of Ghosts
Jane
Jim & Andy: The Great Beyond
Step

Best Ensemble
Dunkirk
Mudbound
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Overlooked Film of the Year
Gifted
It Comes at Night
Logan Lucky
Marshall
Wind River

Best Breakthrough Performance
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Mckenna Grace – Gifted
Tiffany Haddish – Girls Trip
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Youth Performance
McKenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

10th Houston Critics Nominations

(Announced: Dec. 12, 2017)

Best Picture
The Big Sick
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
Logan
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Robert Pattinson – Good Time
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Brooklyn Prince – The Florida Project
Margot Robbie – I, Tonya
Saiorse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Defoe – The Florida Project
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Dafne Keen – Logan
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Song
Evermore – Beauty and the Beast
I Get Overwhelmed – A Ghost Story
Never Forget – Murder on the Orient Express
Remember Me – Coco
Visions of Gideon – Call Me By Your Name

Best Original Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Wheel

Best Visual Effects
Blade Runner 2049
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
Blade of the Immortal
First They Killed My Father
The Square
Thelma

Best Documentary
Faces Places
Jane
Kedi
Step
The Work

Best Poster Design
Baby Driver
It
Logan Lucky
Mother
The Shape of Water

Texas Independent Film Award
A Ghost Story
Mr. Roosevelt
Mustang Island
The Secret Life of Lance Letscher
Song to Song

22nd San Diego Critics Awards

(Announced: Dec. 11, 2017)

Best Picture
Get Out (RU: Lady Bird)

Best Animated Film
My Life As a Zucchini (RU: The Boss Baby)

Best Director
Greta Gerwig – Lady Bird (RU: Christopher Nolan – Dunkirk)

Best Actor
James McAvoy – Split (RU: James Franco – The Disaster Artist)

Best Actress
Sally Hawkins – Maudie (RU: Sally Hawkins – The Shape of Water)

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: Willem Dafoe – The Florida Project)

Best Supporting Actress
TIE
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Get Out (RU: Lady Bird)

Best Adapted Screenplay
The Disaster Artist (RU: Mudbound)

Best Use of Music in a Film
Baby Driver (RU: Call Me by Your Name)

Best Editing
Baby Driver (RU: Dunkirk)

Best Cinematography
Dunkirk (RU: The Lost City of Z)

Best Production Design
The Shape of Water (RU: Blade Runner 2049)

Best Costume Design
TIE
Beauty and the Beast
Phantom Thread

Best Visual Effects
War for the Planet of the Apes (RU: TIE: Beauty and the Beast; Dunkirk)

Best Foreign Film
Thelma (RU: BPM (Beats Per Minute))

Best Documentary
Jane (RU: The Work)

Best Ensemble Performance
Mudbound

Best Comedic Performance
Daniel Craig – Logan Lucky (RU: James Franco – The Disaster Artist)

Breakthrough Artist
Timothée Chalamet (RU: Barry Keoghan)

2nd Seattle Critics Nominations

(Announced: Dec. 11, 2017)

Best Picture
Blade Runner 2049
The Disaster Artist
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
Logan
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated
The Breadwinner
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent
Your Name.

Best Director
Sean Baker – The Florida Project
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Shannon – The Shape of Water
Patrick Stewart – Logan

Best Supporting Actress
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
The Big Sick
The Disaster Artist
Get Out
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
War for the Planet of the Apes
Wonderstruck

Best Film Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
Lady Bird

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Columbus
Dunkirk
The Florida Project
The Shape of Water

Best Production Design
Blade Runner 2049
Dunkirk
Murder on the Orient Express
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Costume Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Valerian and the City of a Thousand Planets
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language
Blade of the Immortal
BPM (Beats Per Minute)
Frantz
Raw
Thelma

Best Documentary
City of Ghosts
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
LA 92
Step

Best Ensemble
Call Me by Your Name
Get Out
Lady Bird
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Villain
Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy
Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan
Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård
Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter
Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

2nd Atlanta Critics Awards

(Announced: Dec. 11, 2017)

Best Picture
Get Out

Best Animated Film
Coco

Best Director
Christopher Nolan – Dunkirk

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
Get Out

Best Cinematography
Dunkirk

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)

Best Documentary
TIE
Jane
Kedi

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakthrough Award
Jordan Peele – Get Out

75th Golden Globe Nominations

(Announced: Dec. 11, 2017)

Best Picture, Drama
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Picture, Comedy/Musical
The Disaster Artist
Get Out
The Greatest Showman
I, Tonya
Lady Bird

Best Picture, Animated
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Ridley Scott – All the Money in the World
Steven Spielberg – The Post

Best Actor, Drama
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Tom Hanks – The Post
Gary Oldman – Darkest Hour
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq.

Best Actress, Drama
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Meryl Streep – The Post
Michelle Williams – All the Money in the World

Best Actor, Comedy/Musical
Steve Carell – Battle of the Sexes
Ansel Elgort – Baby Driver
James Franco – The Disaster Artist
Hugh Jackman – The Greatest Showman
Daniel Kaluuya – Get Out

Best Actress, Comedy/Musical
Judi Dench – Victoria & Abdul
Helen Mirren – The Leisure Seeker
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Screenplay
Lady Bird
Molly’s Game
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Score
Dunkirk
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Song
Home – Ferdinand
Mighty River – Mudbound
Remember Me – Coco
The Star – The Star
This Is Me – The Greatest Showman

Best Foreign Language Film
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
Loveless
The Square

12th St. Louis Critics Nominations

(Announced: Dec. 11, 2017)

Best Film
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
Captain Underpants: The First Epic Movie
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan – Lady Bird
Kristen Stewart – Personal Shopper
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Shannon – The Shape of Water

Best Supporting Actress
Hong Chau – Downsizing
Holly Hunter – The Big Sick
Laurie Metcalf – Lady Bird
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
It
Molly’s Game
Mudbound

Best Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver
Darkest Hour
Dunkirk
The Post
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Wheel

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Visual Effects
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Language Film
Land of Mine
First They Killed My Father
Frantz
Graduation
The Square

Best Documentary
City of Ghosts
Jane
Last Men of Aleppo
Never Say Goodbye: The KSHE Documentary
Whose Streets?

Best Soundtrack
Atomic Blonde
Baby Driver
Coco
Guardians and the Galaxy Vol. 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Scene
Atomic Blonde – Stairwell fight
Baby Driver – Baby (Ansel Elgort) goes for coffee (opening credits).
Call Me By Your Name – Mr. Perlman’s (Michael Stuhlbarg) closing monologue.
The Disaster Artist – 67 takes of I did not hit her.
Lady Bird – Chalk talk for ‘The Tempest’.

Worst Film
King Arthur: Legend of the Sword
Life
The Mummy
The Snowman
Transformers: The Last Knight

21st Toronto Critics Awards

(Announced: Dec. 10, 2017)

Best Picture
The Florida Project (RU: Phantom Thread, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Animated Feature
The Breadwinner (RU: Coco; Window Horses)

Best Director
Greta Gerwig – Lady Bird (RU: Paul Thomas Anderson – Phantom Thread; Jordan Peele – Get Out)

Best Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread (RU: Timothée Chalamet – Call Me by Your Name; Gary Oldman – Darkest Hour)

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (RU: Sally Hawkins – The Shape of Water; Saoirse Ronan – Lady Bird)

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project (RU: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri; Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name)

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird (RU: Allison Janney – I, Tonya; Lesley Manville – Phantom Thread)

Best Screenplay
Get Out (RU: Lady Bird; Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Foreign-Language Film
The Square (RU: Faces Places; Loveless)

Best Documentary
Faces Places (RU: Jane; Kedi)

Best First Feature
Get Out (RU: Lady Macbeth; Werewolf)

Best Canadian Film Finalists (To Be Announced: Jan. 9, 2018)
Hello Destroyer
Werewolf
Wexford Plaza

1st Philadelphia Critics Awards

(Announced: Dec. 10, 2017)

Best Picture
Get Out

Best Animated Feature
Coco

Best Director
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Screenplay
Get Out

Best Soundtrack / Score
Coco

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Foreign Language Film
Graduation

Best Documentary
Jane

Best Breakout Performance
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Directorial Debut
Jordan Peele – Get Out

Steve Friedman Award
Wonder Woman

Elaine May Award
Lady Bird

16th New York Online Critics Awards

(Announced: Dec. 10, 2017)

Best Picture
TIE
The Florida Project
Mudbound

Best Animated Film
Coco

Best Director
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Margot Robbie – I, Tonya

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Screenplay
Get Out

Best Use of Music
Baby Driver

Best Cinematography
The Shape of Water

Best Foreign Film
In the Fade

Best Documentary
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Best Ensemble
Mudbound

Best Debut Feature
Jordan Peele – Get Out

Best Breakthrough Performer
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name, Lady Bird, Hostiles

Top 10 Pictures (alphabetical)

  • Call Me by Your Name
  • Dunkirk
  • The Florida Project
  • Get Out
  • I, Tonya
  • Lady Bird
  • Mudbound
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water

30th Chicago Critics Nominations

(Announced: Dec. 10, 2017)

Best Picture
Call Me by Your Name
Dunkirk
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
The Breadwinner
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent
Your Name

Best Director
Guillermo Del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Luca Guadagnino – Call Me by Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Gary Oldman – Darkest Hour
Harry Dean Stanton – Lucky

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Vicky Krieps – Phantom Thread
Frances McDormand – Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Blade Runner 2049
Call My By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Mudbound

Best Original Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
War For the Planet of the Apes

Best Editing
Baby Driver
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Florida Project
Mudbound
The Shape of Water

Best Art Direction
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
Loveless
Raw
The Square

Best Documentary
Abacus: Small Enough to Jail
City of Ghosts
Ex Libris: New York Public Library
Faces Places
Jane
Kedi

Most Promising Performer
Timothee Chalamet – Call Me by Your Name
Dafne Keen – Logan
Jessie Pinnick – Princess Cyd
Brooklynn Prince – The Florida Project
Florence Pugh – Lady Macbeth
Bria Vinaite – The Florida Project

Most Promising Filmmaker
Kogonada – Columbus
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
John Carroll Lynch – Lucky
Julia Ducournau – Raw

16th San Francisco Critics Awards

(Announced: Dec. 10, 2017)

Best Picture
The Florida Project

Best Animated Feature
Coco

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes

Best Actress
Margot Robbie – I, Tonya

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name

Best Original Score
Phantom Thread

Best Editing
Baby Driver

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Production Design
The Shape of Water

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)

Best Documentary
Faces Places

Special Citation for under-appreciated independent cinema
Brimstone & Glory

38th Boston Critics Awards

(Announced: Dec. 10, 2017)

Best Picture
Phantom Thread

Best Animated Film
Coco

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread

Best Actor
Daniel Kaluuya – Get Out

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
Lady Bird

Best Original Score
Phantom Thread

Best Film Editing
A Ghost Story

Best Cinematography
Dunkirk

Best Foreign Film
The Square

Best Documentary
Dawson City: Frozen in Time

Best New Filmmaker
Jordan Peele – Get Out

Best Ensemble Cast
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

16th San Francisco Critics Nominations

(Announced: Dec. 10, 2017)

Best Picture
Call Me by Your Name
The Florida Project
Get Out
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco
The Lego Batman Movie
Loving Vincent
Your Name

Best Director
Sean Baker – The Florida Project
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes

Best Actress
Annette Bening – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Melissa Leo – Novitiate
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
The Disaster Artist
Call Me by Your Name
Molly’s Game
Mudbound
Wonderstruck

Best Original Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes

Best Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Post
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Florida Project
The Shape of Water
Wonder Wheel

Best Production Design
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Wonderstruck

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute
A Fantastic Woman
Frantz
In the Fade
The Square

Best Documentary
Brimstone & Glory
City of Ghosts
Dawnson City: Frozen Time
Faces Places
Jane

Special Citation for Under-Appreciated Independent Cinema
Brimstone & Glory
Columbus
the Other Kids

22nd San Diego Critics Nominations

(Announced: Dec. 9, 2017)

Best Picture
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Film
The Boss Baby
Coco
Loving Vincent
My Entire High School Sinking Into the Sea
My Life As a Zucchini

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
James McAvoy – Split
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – Maudie
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Ethan Hawke – Maudie
Oscar Isaac – Suburbicon
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Catherine Keener – Get Out
Laurie Metcalf – Lady Bird
Bria Vinaite – The Florida Project

Best Original Screenplay
The Big Sick
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
The Beguiled
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
The Lost City of Z
Mudbound

Best Use of Music
Baby Driver
Beauty and the Beast
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Lost City of Z
The Shape of Water
Wind River

Best Production Design
Beauty and the Beast
The Beguiled
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water

Best Costume Design
Beauty and the Beast
The Beguiled
Hostiles
The Lost City of Z
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Visual Effects
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
Faces Places
The Other Side of Hope
The Square
Thelma

Best Documentary
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
Last Men in Aleppo
The Work

Best Ensemble Performance
Get Out
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakthrough Artist
Timothée Chalamet
Greta Gerwig
Barry Keoghan
Sophia Lillis
Jordan Peele
Brooklynn Prince

Best Comedic Performance
Daniel Craig – Logan Lucky
Ezra Miller – Justice League
James Franco – The Disaster Artist
Lil Rel Howery – Get Out
Ray Romano – The Big Sick

6th Boston Online Critics Awards

(Announced: Dec. 9, 2017)

Best Picture
Get Out

Best Animated Feature
Coco

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
Get Out

Best Original Score
TIE
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Editing
Dunkirk

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Foreign Language Film
First They Killed My Father

Best Documentary
Faces Places

Best Ensemble Cast
Get Out

Ten Best Films of the Year

  1. Get Out
  2. The Florida Project
  3. Call Me by Your Name
  4. Lady Bird
  5. Phantom Thread
  6. Dunkirk
  7. The Shape of Water
  8. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  9. A Ghost Story
  10. Good Time

16th DC Critics Awards

(Announced: Dec. 8, 2017)

Best Film
Get Out

Best Animated Feature
Coco

Best Director
Christopher Nolan – Dunkirk

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Get Out

Best Adapted Screenplay
Mudbound

Best Original Score
Blade Runner 2049

Best Editing
Baby Driver

Best Cinematography
Blade Runner 2049

Best Production Design
Blade Runner 2049

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)

Best Documentary
Jane

Best Ensemble
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Youth Performance
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Portrayal of DC
The Post

Best Voice Performance
Anthony Gonzalez – Coco

Best Motion Capture Performance
Andy Serks – War for the Planet of the Apes

17th American Film Institute

(Announced: Dec. 7, 2017)

Best American Films

  • The Big Sick
  • Call Me by Your Name
  • Dunkirk
  • The Florida Project
  • Get Out
  • Lady Bird
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Wonder Woman

11th Detroit Critics Awards

(Announced: Dec. 7, 2017)

Best Picture
The Florida Project

Best Animated Feature
The LEGO Batman Movie

Best Director
Sean Baker – The Florida Project

Best Actor
James Franco – The Disaster Artist

Best Actress
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Documentary
Jim & Andy: The Great Beyond

Best Ensemble
The Post

Breakthrough
Jordan Peele, Writer/Director (Get Out)

Best Use of Music
Baby Driver

16th DC Critics Nominations

(Announced: Dec. 7, 2017)

Best Film
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Pelle – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Molly’s Game
Mudbound

Best Original Score
Blade Runner 2049
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Documentary
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane
Step

Best Ensemble
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance
Will Arnett – The Lego Batman Movie
Gael Garcia Bernal – Coco
Michael Cera – The Lego Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco

Best Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the APes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Portrayal of Washington, DC
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post

11th Detroit Critics Nominations

(Announced: Dec. 6, 2017)

Best Picture
The Disaster Artist
The Florida Project
Get Out
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature
Captain Underpants: The First Epic Movie
Cars 3
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Sean Baker – The Florida Project
Geuillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saroise Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Melissa Leo – Novitiate
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Wind River

Best Documentary
The Defiant Ones
Human Flow
Kedi
Jim & Andy: The Great Beyond
Step
Strong Island
Whose Streets?

Best Ensemble
The Big Sick
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakthrough
Timothée Chalamet, Actor (Call Me by Your Name, Lady Bird, Hot Summer Nights)
Gal Gadot, Actress (Wonder Woman, Justice League)
Tiffany Haddish, Actress (Girls Trip)
Caleb Landry Jones, Actor (American Made;The Florida Project;Get Out; and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Jordan Peele, Writer/Director (Get Out)

Best Use of Music
Baby Driver
Blade Runner 2049
Good Time
Phantom Thread
The Shape of Water

23rd Broadcast Critics Nominations

(Announced: Dec. 6, 2017)

Best Picture
The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Molly’s Game
Mudbound
Wonder

Best Score
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water

Best Song
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

Best Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Post
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
Murder on the Orient Express
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Costume Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Phantom Thread
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Hair & Makeup
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Young Actor/Actress
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Acting Ensemble
Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Action Movie
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

Best Comedy
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

Best Actor in a Comedy
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

Best Actress in a Comedy
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

Best Sci-Fi/Horror Movie
Blade Runner 2049
Get Out
It
The Shape of Water

26th Annie Awards Nominations

(Announced: Dec. 4, 2017)

Best Animated Feature
The Boss Baby
Captain Underpants: The First Epic Movie
Cars 3
Coco
Despicable Me 3

Best Animated Feature – Independent
The Big Bad Fox & Other Tales
The Breadwinner
In This Corner of the World
Loving Vincent
Napping Princess

Best Animated Short Subject
Dear Basketball
Hedgehog’s Home
Negative Space
Scavengers
Son of Jaguar

Best Animated Special Production
Imaginary Friend Society “Feeling Sad”
Olaf’s Frozen Adventure
Pig: The Dam Keeper Poems
Revolting Rhymes
Tangled Before Ever After

Best Animated Effects
Avatar Flight of Passage
Cars 3
Coco
Despicable Me 3
Olaf’s Frozen Adventure

Best Character Animation, Animated Feature
The Big Bad Fox & Other Tales
The Boss Baby (Bryce McGovern)
The Boss Baby (Rani Naamani)
Coco (John Chun Chiu Lee)
Coco (Allison Rutland)

Best Character Animation, Live Action Feature
Games of Thrones S7 Ep. 6 Beyond the Wall
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong / Kong Skull Island
Valerian and the City of a Thousand Planets
War for the Planet of the Apes

Best Character Design
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
Smurfs: The Lost Village

Best Directing
The Big Bad Fox & Other Tales – Benjamin Renner, Patrick Imbert
The Boss Baby – Tom McGrath
The Breadwinner – Nora Twomey
Coco – Lee Unkrich, Adrian Molina
The Lego Batman Movie – Chris McKay

Best Music
The Breadwinner – Mychael Danna, Jeff Danna
Captain Underpants: The First Epic Movie – Theodor Shapiro
Coco – Michael Giacchino, Kristin Anderson-Lopez, Robert Lopez, Germaine Franco, Adrian Molina
Loving Vincent – Clint Mansell
Olaf’s Frozen Adventure – Elyssa Samsel, Kate Anderson, Christophe Beck

Best Production Design
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Leap!
Mary and the Witch’s Flower

Best Storyboarding
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco (Dean Kelly)
Coco (Madeline Sharafian)
The Star (Louie del Carmen)

Best Voice Acting
The Breadwinner – Saara Chaudry (Parvana)
The Breadwinner – Laara Sadiq (Fattema)
Captain Underpants: The First Epic Movie – Nick Kroll (Professor Poopypants)
Coco – Anthony Gonzalez (Miguel)
The Lego Batman Movie – Zach Galifianakis (Joker)

Best Writing
The Breadwinner – Anita Doron
Coco – Adrian Molina, Matthew Aldrich
Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Jacek Dehnel
Mary and the Witch’s Flower – Riko Sakaguchi, Hiromasa Yonebayashi, David Freedman, Lynda Freedman

Best Editing
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
The Lego Batman Movie
The Star

43rd Los Angeles Critics

(Announced: Dec. 3, 2017)

Best Picture
Call Me By Your Name (RU: The Florida Project)

Best Animation
The Breadwinner (RU: Coco)

Best Director
TIE:
Guillermo Del Toro – The Shape of Water
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name (RU: James Franco – The Disaster Artist)

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water (RU: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project (RU: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird (RU: Mary J. Blige – Mudbound)

Best Screenplay
Get Out (RU: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Music Score
Phantom Thread (RU: The Shape of Water)

Best Editing
Dunkirk (RU: I, Tonya)

Best Cinematography
The Shape of Water (RU: Blade Runner 2049)

Best Production Design
Blade Runner 2049 (RU: The Shape of Water)

Best Foreign Film
TIE:
BPM (Beats Per Minute)
Loveless

Best Documentary
Faces Places (RU: Jane)

Independent / Experimental Film / Video:
Purge This Land

New Generation Award:
Greta Gerwig

22nd Satellite Awards Nominations

(Announced: Nov 30, 2017)

Best Picture
The Big Sick
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out
God’s Own Country
I, Tonya
Lady Bird
Mudbound
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated or Mixed Media
Cars 3
Coco
Birdboy: The Forgotten Children
The Boss Baby
The Breadwinner
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

Best Director
Sean Baker – The Florida Project
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time
Jeremy Renner – Wind River
Harry Dean Stanton – Lucky

Best Actress
Jessica Chastain – Molly’s Game
Judi Dench – Victoria & Abdul
Sally Hawkins – The Shape of Water
Diane Kruger – In the Fade
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Dustin Hoffman – The Meyerowitz Stories
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Mark Rylance – Dunkirk
Michael Shannon – The Shape of Water

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Melissa Leo – Novitiate
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lois Smith – Marjorie Prime

Best Original Screenplay
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Molly’s Game
Victoria & Abdul
Wonder Woman
Wonderstruck

Best Original Score
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman
Wonderstruck

Best Original Song
“I Don’t Wanna Live Forever” – Fifty Shades Darker
“It Ain’t Fair” – Detroit
“Prayers for This World” – Cries from Syria
“The Promise” – The Promise
“Stand Up for Something” – Marshall
“Truth to Power” – An Inconvenient Sequel

Best Film Editing
Baby Driver
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
War for the Planet of the Apes

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Art Direction & Production Design
Blade Runner 2049
Downsizing
Dunkirk
Get Out
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Costume Design
Beauty and the Beast
The Beguiled
Dunkirk
Murder on the Orient Express
Phantom Thread
Victoria & Abdul

Best Sound Mixing & Editing
Blade Runner 2049
Coco
Darkest Hour
Dunkirk
Logan
War for the Planet of the Apes

Best Visual Effects
Alien: Covenant
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

Best International Film
BPM (Beats Per Minute) – France
The Divine Order – Switzerland
First They Killed My Father – Cambodia
Foxtrot – Israel
In the Fade – Germany
Loveless – Russia
The Square – Sweden
White Sun – Nepal

Best Documentary
Chasing Coral
City of Ghosts
Cries from Syria
Ex Libris-New York Public Library
Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of Isis
Human Flow
Icarus
Kedi
Legion of Brothers

Special Achievement Awards
Tesla Award
Robert Legato

Auteur Award
Greta Gerwig – Lady Bird

Ensemble, Motion Picture
Mudbound

Humanitarian Award
Stephen Chbosky – Wonder

Best First Feature
John Carroll Lynch – Lucky

83rd New York Critics

(Announced: Nov. 30, 2017)

Best Picture
Lady Bird

Best Animated Film
Coco

Best Director
Sean Baker – The Florida Project

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name

Best Actress
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Tiffany Haddish – Girls Trip

Best Screenplay
Phantom Thread

Best Cinematography
Mudbound

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)

Best Non-Fiction Film
Faces Places

Best First Film
Jordan Peele – Get Out

Special Award
Career Achievement – Molly Haskell

89th National Board of Review

(Announced: Nov. 28, 2017)

Best Picture
The Post

Best Animated Film
Coco

Best Director
Greta Gerwig – Lady Bird

Best Actor
Tom Hanks – The Post

Best Actress
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay
Phantom Thread

Best Adapted Screenplay
The Disaster Artist

Best Foreign Film
Foxtrot

Best Documentary
Jane

Best Ensemble
Get Out

Best Breakthrough Performance
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name

Best Directorial Debut
Jordan Peele – Get Out

Freedom of Expression
First They Killed My Father
Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

Spotlight Award
Wonder Woman – Patty Jenkins & Gal Gadot

Top Films of 2012

  • Baby Driver
  • Call Me By Your Name
  • The Disaster Artist
  • Downsizing
  • Dunkirk
  • The Florida Project
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Logan
  • Phantom Thread
  • The Post

Top Independent Films of 2012

  • Beatriz at Dinner
  • Brigsby Bear
  • A Ghost Story
  • Lady Macbeth
  • Logan Lucky
  • Loving Vincent
  • Menashe
  • Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer
  • Patti Cake$
  • Wind River

Top Foreign Films of 2012

  • A Fantastic Woman
  • Foxtrot
  • Franz
  • Loveless
  • Summer 1993
  • The Square

Top Documentaries of 2012

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Brimstone & Glory
  • Eric Clapton: Life in 12 Bars
  • Faces Places
  • Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of Isis
  • Jane

60th Grammy Awards Nominations

(Announced: Nov. 28, 2017)

Best Music Film
The Defiant Ones
Long Strange Trip
One More Time with Feeling
Soundbreaking
Two Trains Runnin’

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
Baby Driver
Guardians of the Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2
Hidden Figures: The Album
La La Land
Moana: The Songs

Best Score Soundtrack for Visual Media
Arrival
Dunkirk
Game of Thrones: Season 7
Hidden Figures
La La Land

Best Song Written for Visual Media
City of Stars – La La Land
How Far I’ll Go – Moana
I Don’t Wanna Live Forever – Fifty Shades Darker
Never Give Up – Lion
Stand Up for Something – Marshall

33rd Spirit Awards Nominations

(Announced: Nov. 21, 2017)

Best Feature
Call Me By Your Name
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Rider

Best First Feature
Columbus
Ingrid Goes West
Menashe
Oh Lucy!
Patti Cake$

John Cassavetes Award
Dayveon
A Ghost Story
Life and Nothing More
Most Beautiful Island
The Transfiguration

Best Director
Sean Baker – The Florida Project
Jonas Carpignano – A Ciambra
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Benny Safdie, Josh Safdie – Good Time
Chloe Zhao – The Rider

Best Female Lead
Salma Hayek – Beatriz at Dinner
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Regina Williams – Life and Nothing More

Best Male Lead
Harris Dickinson – Beach Rats
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Kaluuya – Get Out
Robert Pattinson – Good Time
James Franco – The Disaster Artist

Best Supporting Female
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lois Smith – Marjorie Prime
Taliah Lennice Webster – Good Time

Best Supporting Male
Nnamdi Asomugha – Crown Heights
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Barry Keoghan – The Killing of the Sacred Deer
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Benny Safdie – Good Time

Best Screenplay
Beatriz at Dinner
Get Out
Lady Bird
The Lovers
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best First Screenplay
The Big Sick
Columbus
Donald Cried
Ingrid Goes West
Women Who Kill

Best Editing
Call Me By Your Name
Get Out
Good Time
I, Tonya
The Rider

Best Cinematography
Beach Rats
Call Me By Your Name
Columbus
The Killing of the Sacred Deer
The Rider

Best International Film
BPM (Beats Per Minute) – France
A Fantastic Woman – Chile
I Am Not a Witch – United Kingdom
Lady Macbeth – United Kingdom
Loveless – Russia

Best Documentary
The Departure
Faces Places
Last Men in Aleppo
Motherland
Quest

Robert Altman Award
Mudbound

Piaget Producers Award
Giulia Caruso & Ki Jin Kim
Ben LeClair
Summer Shelton

Kiehl’s Someone to Watch Award
Dayveon
Gook
Super Dark Times

Truer Than Fiction Award
The Cage Fighter
Distant Constellation
Quest

American Airlines Bonnie Award
So Yong Kim
Lynn Shelton
Chloé Zhao

29th PGA Documentary Nominations

(Announced: Nov. 21, 2017)

Best Documentary
Chasing Coral
City of Ghosts
Cries from Syria
Earth: One Amazing Day
Jane
Joshua: Teenager vs. Superpower
The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cinema Sight by Wesley Lovell © 1996-2017 Frontier Theme