Precursor: 16th DC Critics Nominations (2017)

Tying for first place in the nominations from the Washington DC Area Film Critics are two technical achievements, only one of which managed a Best Film nomination. The Shape of Water, Blade Runner 2049, and Mudbound were among the top seven films nominated, but not cited for Best Film. The rest of the list feels pretty standard, though the support of Mudbound is surprisingly high. This could be another situation where Netflix does well with critics and then crashes at the Oscars.

Award Tallies

(7) Dunkirk, The Shape of Water
(6) Call Me by Your Name, Mudbound, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(5) Blade Runner 2049, Get Out, Lady Bird
(4) Coco
(3) The Lego Batman Movie, The Post

The Nominations

Best Film

Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature

The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

Best Director

Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor

Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress

Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor

Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me by Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Best Supporting Actress

Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Original Screenplay

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay

Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Molly’s Game
Mudbound

Best Original Score

Blade Runner 2049
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Editing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Cinematography

Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Best Production Design

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Foreign Language Film

BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Documentary

City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane
Step

Best Ensemble

Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Youth Performance

Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance

Will Arnett – The Lego Batman Movie
Gael Garcia Bernal – Coco
Michael Cera – The Lego Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco

Best Motion Capture Performance

Andy Serkis – War for the Planet of the Apes
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the APes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Portrayal of Washington, DC

An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post

Washington D.C. Area Film Critics Association Data

Year Founded: 2002
First Awards: 2002 (16)

Leave a Reply

Cinema Sight by Wesley Lovell © 1996-2017 Frontier Theme